serpol praca

Okno na Wągrowiec
Grzegorz Piechowiak
Wiadomości Wydarzenia

Woda w Jeziorze Durowskim coraz gorsza!

artdent baner

Stan wody w Jeziorze Durowskim uległ w ostatnim roku pogorszeniu – wynika z badań naukowców. 

Najważniejsze zmiany w jakości wody, to zmniejszenie jej przezroczystości z 1,5 m w roku ubiegłym do 1 m obecnie, wzrost stężenia chlorofilu i zmniejszenie się różnorodności fitoplanktonu.

Spory wpływ na takie zmiany ma mieć zmiana klimatu, czyli brak śniegu i opadów, wyższa temperatura, a tym samym niższy stan wód przy wyższym parowaniu. Oczywiście nadal na stan wody oddziałuje stałe wlewanie się Strugą Gołaniecką do jeziora zanieczyszczeń płynących z terenu gminy Wągrowiec oraz miasta i gminy Gołańcz.

Wśród pozytywnych tendencji, które odnotowano, warto wymienić zanik w jeziorze sinic, utrzymanie się tempa wzrostu powierzchni zajmowanej przez roślinność zanurzoną (dzięki zwiększaniu się zasięgu występowania mchu wodnego), a także obecność coraz liczniejszych filtratorów ograniczających ilość fitoplanktonu (zwłaszcza małży – racicznicy zmiennej) oraz coraz większą obecność ryb drapieżnych, wpływających na przebudowę składu gatunkowego planktonu.

Badania przeprowadziła grupa 17 studentów z Uniwersytetu Christiana Albrechta w Kilonii w Niemczech oraz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod kierunkiem prof. Beaty Messyasz i prof. Ryszarda Gołdyna.

Czytaj także

W OBIEKTYWIE: 108 lat temu młodzież z Durowa i Wągrowca podczas przerwy [FOTO]

Redakcja

Już jutro piknik integracyjny „Las dla Wszystkich”

Redakcja

Przyjdź i oznakuj bezpłatnie swój rower

Redakcja