Okno na Wągrowiec
Społeczeństwo Wiadomości

Widzisz WOJSKO? Nie rób zdjęć i o tym nie informuj!

Od poniedziałku, 26 lutego, trwają w Polsce ćwiczenia wojskowe z udziałem sił zbrojnych innych państw.

W pierwszej połowie tego roku NATO przeprowadza serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender-24 (STDE-24).

– W ramach tych ćwiczeń Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw Dragon-24 (DR-24), które rozpoczęło się 26 lutego – wyjaśniają urzędnicy z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu i dodają:

– Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – prosimy zachować spokój, manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24 są to ćwiczenia.

Żołnierze intensywnie szkolą się podnosząc swoje umiejętności, sprawdzając przygotowanie i gotowość do działania. Ćwiczenia mają na celu sprawdzanie procedur i potwierdzanie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań. Systematycznie sprawdzane oraz weryfikowane są procedury, między innymi dotyczące transportu i ruchu wojsk.

Urząd wojewódzki apeluje  także, aby w obecnej sytuacji chronić takie dane.

– Prosimy wszystkich, aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski.

Źródło: WUW w Poznaniu

Fot. ilustracyjne „Freepik”

Czytaj także

Policja: Zakaz sprzedaży energetyków osobom poniżej 18 lat!

Redakcja

Zakaz podlewania wodą ogródków i napełniania basenów w popołudniowych i wieczornych godzinach

Redakcja

UWAGA! Zawyją u nas syreny. To będą tylko ćwiczenia

Redakcja