Okno na Wągrowiec

Bez tabu Felietony Styl życia Wiadomości Zdrowie

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

art dent 800

10 pażdziernika na całym świecie obchodzony był Dzień Zdrowia Psychicznego.

W 1992 roku Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła dzień 10 pażdziernika Światowym dniem Zdrowia Psychicznego.

Zdrowie psychiczne temat dla niektórych wstydliwy, dla niektórych krępujący. Ale nie możemy udawać, że nie istnieje. Zdrowie psychiczne jest równie ważne jak kondycja fizyczna, czy ogólny stan zdrowia. Kto z nas nie robił sobie badań okresowych, badań laboratoryjnych czy kontroli u lekarzy specjalistów (chirurg, ortopeda i inni). Lekarz psychiatra to wciąż temat tabu.

Pandemia COVID-19 doprowadziła do gwałtownego wzrostu zaburzeń psychicznych. Nauka zdalna znacząco wpłynęła na osłabienie kondycji zdrowotnej, szczególnie dzieci i młodzieży. To oni teraz najbardziej potrzebują od nas -dorosłych – pomocy i wsparcia.

Rodzice, a w szczególności nauczyciele, powinni obecnie bacznie przyglądać się młodzieży w szkole i być bardziej wsparciem aniżeli srogim recenzentem ich zachowania i wiedzy.

Każdy z nas na jakimś etapie życia zetknie się z osobą potrzebującą pomocy. Nie bądżmy obojętni, pomagajmy sobie i innym.

Aby samemu uniknąć problemów ze zdrowiem psychicznym: dużo się uśmiechajmy, dbajmy o kondycje fizyczną, dbajmy o relacje międzyludzkie i postarajmy się, aby hejt na inną osobę nie był jedynym pomysłem na własne problemy.