Okno na Wągrowiec


Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

WAŻNE: W okolicy Wągrowca będą WYCINAĆ drzewa w lesie. Będzie ZAKAZ WSTĘPU [MAPA]

Nadleśnictwo Durowo informuje, że wycinka będzie miała miejsce już w grudniu.

Leśnicy wyjaśniają, że  cięcia te wynikają z potrzeb drzewostanu, a konieczność ich wykonania zawarta jest w obowiązującym nadleśnictwo planie urządzenia lasu na okres 1 stycznia 2012 – 31 grudnia 2021 r.

Zaplanowanym na ten rok etapem prac będzie usunięcie fragmentów drzewostanu o kształcie eliptycznym lub zbliżonym do prostokąta (tzw. gniazd), a już w przyszłym roku gniazda obsadzone zostaną gatunkami liściastymi. Za ok 10 lat wycięte zostaną drzewa z pozostałej powierzchni, a  kolejnym krokiem będzie wypełnienie tej powierzchni gatunkami iglastym.

Pracownicy Nadleśnictwa tłumaczą, że postępowanie takie ma na celu usunięcie starodrzewiu, w momencie gdy jest on jeszcze gospodarczo przydatny, a następnie odnowienie powierzchni, tworząc drzewostan bogatszy niż ten, który rósł poprzednio.

– Efekty takich działań obserwujemy już np. przy drodze prowadzącej od baru „Arka” do siedziby leśnictwa Wągrowiec, gdzie praktycznie jednogatunkowy sosnowy drzewostan przebudowany został w widoczny obecnie wielogatunkowy młody las – wyjaśniają nasi leśnicy.

Co ważne, w trosce o bezpieczeństwo osób korzystających z lasu CZASOWO obowiązywał będzie zakaz wstępu na miejsce prowadzenia prac oraz tereny jemu przyległe, o czym informować będą stosowne tablice zawierające dokładny termin rozpoczęcia i zakończenia cięć.

Źródło: Nadleśnictwo Durowo. Fot.: Barbara Thomas-Trybus

Czytaj także

WAŻNE: AWARIA KOLEJOWEGO SYSTEMU STEROWANIA. Kursuje komunikacja zastępcza

Remigiusz Priebe

Ratusz ma nowego PRACOWNIKA. Wybrano specjalistę ds. planowania przestrzennego. Szuka KOLEJNYCH

Krzysztof Czapul

3 osoby ZMARŁY i 17 NOWYCH ZAKAŻEŃ w powiecie wągrowieckim

Krzysztof Czapul