serpol praca

Okno na Wągrowiec
Religia Wiadomości Wydarzenia

W piątek po Bożym Ciele możesz zjeść mięso! Prymas ogłosił dyspensę

Prymas Polski, który jest równocześnie metropolitą gnieźnieńskim, ogłosił w naszej diecezji dyspensę.

Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak udzielił dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek po Bożym Ciele (12 czerwca) wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej i przebywającym na jej terenie. Swoją decyzję ogłosił w specjalnym komunikacie.

W czwartek 11 czerwca przeżywać w Kościele będziemy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Będzie ona okazją do wyrażenia naszej wiary w sposób publiczny, choć w tym roku w nieco inny sposób z powodu epidemii. Następujący po tej uroczystości piątek – 12 czerwca br., jest dniem, który, zgodnie z obowiązującymi przepisami Kościoła, posiada charakter pokutny (cfr. kan. 1250 i 1251 KPK). W wielu jednak parafiach radość świętowania przedłuża się na całą Oktawę Bożego Ciała, w czasie której wierni uczestniczą w uroczystych procesjach.

Chcąc podkreślić radość jaką niesie ze sobą świętowanie Uroczystości Bożego Ciała oraz kierując się dobrem duchowym Wiernych, na mocy kan. 87 § 1 KPK, udzielam wszystkim Wiernym Archidiecezji Gnieźnieńskiej i osobom przebywającym na terenie Archidiecezji (cfr. kan. 91 KPK), dyspensy od obowiązku zachowania w dniu 12 czerwca br. wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia, z zachowaniem wszystkich pozostałych przepisów prawa.

Korzystających z dyspensy zachęcam do modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka i praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.


† Wojciech Polak
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

Czytaj także

POLICJA: Nowi dzielnicowi w Skokach i Wągrowcu

Redakcja

Burmistrz Wągrowca powołał komisję do rozwiązywania problemów alkoholowych

Redakcja

Okradali działki w Wągrowcu. Policja już ich złapała [FOTO]

Redakcja