Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Wiadomości

UWAGA! Dostałeś maila od Komendanta Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości? Nie otwieraj! [FOTO]

Oszuści podszywają się teraz pod kierownictwo polskiej policji.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości informuje o nowym sposobie oszustwa wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Rozsyłają oni maile, podszywając się pod Komendanta Głównego Policji oraz wykorzystując wizerunek Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, a także innych jednostek policji.

Z treści przesyłanych wiadomości wynika, że wobec osoby, która ją otrzymała toczy się postępowanie w związku z popełnieniem przestępstwa i powinna ona zapoznać się z zarzutami, które opisane są w załączniku. W załącznik należy kliknąć i pobrać go na swoje urządzenie. W rzeczywistości może to być złośliwe oprogramowanie, za pomocą którego internetowi oszuści będą mogli wykraść nasze dane.

W celu uwiarygodnienia swojej wiadomości przestępcy podpisują się jako Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości – Adam Cieślak.

Oszuści podszywają się również pod Komendanta Głównego Policji generalnego inspektora Jarosława Szymczyka i wysyłają maile z załącznikiem rozpoznawanym jako dokument w formacie „pdf”. Z treści tych wiadomości wynika, że wobec osoby prowadzone jest postępowanie karne dotyczące przestępstw z kategorii wolności seksualnej i obyczajności. Przestępcy zalecają kontakt mailowy w tej sprawie i ostrzegają przed skierowaniem sprawy prokuratorowi.

Cała korespondencja w rzeczywistości jest próbą oszustwa i zastraszenia nas. Jej celem może być kradzież naszych pieniędzy.

Opisywane maile NIE ZAWIERAJĄ prawdziwych informacji!

PAMIĘTAJ!

Nawet jeżeli popełniłeś czyn karalny, to policja w ramach prowadzonego postępowania wykonuje czynności procesowe szczegółowo opisane w Kodeksie Postępowania Karnego. O wszelkiego rodzaju wezwaniach, wszczęciu postępowania czy złożeniu wyjaśnień na piśmie nie informujemy poprzez pocztę elektroniczną.

Ponadto dołączone do maila pliki, mogą zawierać szkodliwe oprogramowanie, dlatego zalecamy nie otwierać takich załączników!

Źródło: Starostwo Powiatowe w Wągrowcu

Poniżej grafiki z rozsyłaną treścią.

Czytaj także

OSTRZEŻENIE IMGW: W nocy u nas znów SILNIEJ POWIEJE! W porywach WIATR do 80 km na godzinę

Redakcja

POLICJA OSTRZEGA: Oszuści podszywają się teraz pod hotelarzy

Redakcja

OSTRZEŻENIE IMGW: W nocy powieje SILNY WIATR! W porywach do 75 km na godzinę

Redakcja