Okno na Wągrowiec

Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

UWAGA! ALARM DLA CAŁEJ POLSKI!

W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające od czwartku (23 stycznia) do środy (29 stycznia) pierwszy stopień alarmowy ALFA oraz ALFA-CRP na obszarze całego kraju

Wprowadzenie stopni alarmowych ma charakter prewencyjny. Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Łącznie występują cztery poziomy stopni alarmowych, które są sygnałem na służb dbających o bezpieczeństwo całej administracji publicznej do zachowania szczególnej ostrożności. Oprócz najniższych ALFA i BRAVO, istnieją także CHARLIE i DELTA. Wprowadza się je w razie zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym lub w sytuacji, gdy dojdzie do takiego zdarzenia.

Stopień alarmowy ALFA jest przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności.

Podczas jego obowiązywania wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład na nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Stopień alarmowy ALFA-CRP jest pierwszym w czterostopniowej skali. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Instytucje publiczne będą  m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej.

Źródło: wagrowiec.eu

Czytaj także

Ratusz przekazał maseczki ochronne wągrowieckiemu szpitalowi, policji, straży i innym instytucjom

Krzysztof Czapul

NADLEŚNICTWO PRZESTRZEGA: W lesie spacerujcie tam, gdzie nie ma ludzi

Redakcja

Z OSTATNIEJ CHWILI: PREMIER PRZYWRACA KONTROLE NA WSZYSTKICH GRANICACH!

Remigiusz Priebe

Korzystamy z plików cookie, aby lepiej dostosować się do Twoich preferencji. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz wyłączyć tę opcję w swojej przeglądarce. Zaakceptuj Czytaj więcej