serpol praca

Okno na Wągrowiec
Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości

To już pewne, że Mieścisko znowu będzie miastem!

Status miasta Mieścisko otrzyma od dnia 1 stycznia 2024 roku, po 90 latach przerwy.

Przypomnijmy, że Mieścisko posiadało status miasta przez kilkaset lat. To było jeszcze przed 1436 rokiem. Prawa miejskie zostały odebrane w 1934 roku. Oznacza to około 500-letni okres miejski w historii Mieściska.

– Obecnie nasza gmina, w tym samo Mieścisko przechodzi intensywny proces rozwoju, co pozwala nam ubiegać się o przywrócenie odebranych, lecz należnych praw – tłumaczył kilka miesięcy temu wójt Przemysław Renn.

Aby uzyskać prawa miejskie, należy spełnić szereg warunków, takich jak odpowiednia liczba mieszkańców, charakter zabudowy, struktura zatrudnienia, skupienie funkcji miejskich, wyposażenie w odpowiednią infrastrukturę, pełnienie roli stolicy gminy, ale także posiadanie herbu, flagi czy posiadanie praw miejskich w przeszłości.

Okazuje się, że wszystkie te warunki Mieścisko spełnia. Stosowne procedury więc ruszyły. Wczoraj wieczorem dobre wieści przekazał wójt Renn.

– Miasto Mieścisko – to już pewne! Pomimo urlopu i problemów z łącznością, dotarły do mnie dziś informacje prosto z Warszawy – w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 lipca 2023 roku opublikowane zostało Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2023 roku w sprawie (…) nadania niektórym miejscowościom statusu miasta (…). Wśród 34. miejscowości w Polsce, które otrzymają prawa miejskie jest także Mieścisko!

Jak się okazuje, status miasta Mieścisko otrzyma od dnia 1 stycznia 2024 roku, po 90 latach przerwy.

W Wielkopolsce miastem zostanie także miejscowość Rychtal w powiecie kępińskim.

Okres do końca roku to czas przygotowawczy – niezbędne zmiany dotyczyć będą głównie sfery symbolicznej (szyldy, pieczątki, logotypy itp.), ale także prawnej (zmiana statutu Gminy i innych dokumentów wewnętrznych).

Jedną ze zmian będzie formalna zmiana nazw:  gminy na Miasto i Gmina Mieścisko, urzędu gminy na Urząd Miejski w Mieścisku, rady gminy na Rada Miejska w Mieścisku. Wójt zostanie zastąpiony Burmistrzem – nie będzie przyspieszonych wyborów – osoby pełniące funkcje organów gminy pozostają do końca swoich kadencji.

– De facto, poza wspomnianą symboliką, która z pewnością będzie zauważalna, pozostałe  zmiany nie będą odczuwalne bezpośrednio przez mieszkańców gminy, natomiast korzyści powinny pojawić się z czasem i liczę że nie będziemy musieli na nie długo czekać – wyjaśnia jeszcze wójt Przemysław Renn.

Źródło: Gmina Mieścisko

Czytaj także

WYPADEK. Jedna osoba trafiła do szpitala [FOTO]

Redakcja

Trwa remont drogi Zbietka – Mieścisko [FILM]

Redakcja

Zderzenie auta osobowego i ciągnika [FOTO]

Redakcja