Okno na Wągrowiec

Na sygnale Społeczeństwo Wiadomości

STRAŻACY APELUJĄ: Nie wchodźcie na lód!

Tylko w tym sezonie w Wielkopolsce utonęło 5 osób, pod którymi załamał się lód.

Od kliku dni temperatura w naszym regionie jest dodatnia, a co za tym idzie mamy do czynienia z odwilżą.

– Wchodzenie w takich warunkach na lód, to proszenie się o kłopoty. Tylko w tym sezonie w Wielkopolsce nie udało się uratować pięciu osób, pod którymi załamał się lód, a kolejnych dziesięć osób wymagało pomocy lekarskiej. Strażacy od początku zimy wyjeżdżali ponad 130 razy ratować osoby lub zwierzęta, które weszły na lód.

Strażacy przypominają, że wchodzenie na lód, poza lodowiskami, zawsze wiąże się z ryzykiem, a próba wejścia na zamarznięte rzeki jest nie tyle proszeniem, co dobijaniem się o nieszczęście.

Na zamarznięte akweny nigdy nie wolno wybierać się samotnie. Każdy powinien pamiętać, że w przypadku zauważenia osoby, pod którą załamał się lód najpierw należy zadzwonić po ratunek, dopiero potem można samemu ruszyć z pomocą.

Musimy mieć świadomość, że skoro lód załamał się pod kimś – może też pęknąć i pod nami. Zawiadamiając służby ratownicze musimy precyzyjnie określić miejsce zdarzenia – to kluczowe dla szybkiego dotarcia pomocy. Wchodząc na lód, by ratować inną osobę, powinniśmy mieć ze sobą coś, co jej podamy bez potrzeby zbliżania się do krawędzi przerębla – szalik, gałąź, pasek czy sanki”.

Po wyciągnięciu osoby z wody należy jak najszybciej zapewnić jej komfort termiczny i zdjąć przemoczone ubrania pamiętając, że  zamki błyskawiczne rozpinamy jako pierwsze, bo to one najszybciej zamarzają i jest problem z ich rozpięciem. W miarę możliwości zapewniamy osobie poszkodowanej suchą odzież, wsadzamy do ciepłego samochodu i jak najszybciej przekazujemy służbom medycznym.

Jeśli już decydujemy się, aby wejść na lód powinniśmy mieć ze sobą czekany. To przy ich pomocy w razie wypadku będziemy mieli większą szansę aby wydostać się z przerębla. Przydatny może być również gwizdek, bo w przypadku załamania się lodu, posłużenie się gwizdkiem będzie wymagało mniej siły, niż wołanie o pomoc.

Opracował: bryg. Sławomir Brandt

Czytaj także

ZDERZENIE AUTA Z JELENIEM: Samochód rozbity, zwierzę nie przeżyło [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

POŻARY: Spłonęły samochody [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

Strażak z Damasławka został SZEFEM POWIATOWEJ KOMENDY W CHODZIEŻY. Na stanowisku zastąpił… wągrowczanina

Redakcja