Okno na Wągrowiec
Edukacja Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

ŚNIEŻYCOWY JAR JUŻ OTWARTY! Lepiej jednak wybrać się tam za tydzień

W ten weekend po raz pierwszy w tym roku otwarty został dla zwiedzających popularny rezerwat.

Choć położony niedaleko Murowanej Gośliny rezerwat jest już od soboty otwarty, to warto poczekać jeszcze tydzień. Spowodowane jest to tym, że wykonawca nie zdążył ukończyć nowej, drewnianej kładki. W związku z tym przejście po niej i zwiedzenie całego rezerwatu nie jest jeszcze możliwe.

Rezerwat odwiedzać można wyłącznie w weekendy, ponieważ położony jest on w całości na terenie poligonu wojskowego Biedrusko, gdzie w dni robocze odbywają się ćwiczenia wojskowe.

Śnieżycowy Jar to florystyczny rezerwat przyrody założony dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce (i w ogóle na niżu polskim) stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum).

Rezerwat początkowo zajmował 4,21 ha. W wyniku ekspansji śnieżycy jego powierzchnia uległa powiększeniu i obecnie wynosi 9,52 ha, a powierzchnia otuliny 8,94 ha. Rezerwat znajduje się na terenie leśnictwa Starczanowo, w gminie Murowana Goślina i podlega ochronie częściowej.

Śnieżyca rośnie masowo na brzegach strumienia płynącego w dość stromym jarze. Prawdopodobnie śnieżyce zostały posadzone na tym terenie ręką ludzką w końcu XIX wieku.

Dla wszystkich turystów, którzy pojazdami dotrą do rezerwatu, przygotowano trzy parkingi zlokalizowane poza lasem :

  • od strony Uchorowa, przy lesie,
  • we wsi Starczanowo,
  • przy lesie od strony wsi Starczanowo.

Dla możliwości łatwego dotarcia do śnieżycy osobom z niepełnosprawnościami, jeden parking zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie ścieżki prowadzącej do rezerwatu. Z parkingu tego mogą korzystać osoby poruszające się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb oraz osoby przywożące osoby z niepełnosprawnościami z ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się. Możliwość dojazdu do tego miejsca może być jednak utrudniona w przypadku trudnych warunków pogodowych.

Wstęp do rezerwatu jest bezpłatny.

Źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko

Czytaj także

Słynne śnieżyce już kwitną! W weekend można odwiedzić rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar [FOTO]

Redakcja

WAŻNE: Do Poznania objazd na trasie Owińska – Czerwonak

Redakcja

Zderzenie ciężarówki i samochodu osobowego na trasie Poznań – Skoki

Redakcja