Okno na Wągrowiec


Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

SĄSIEDZI PROTESTUJĄ, BO NIE CHCĄ BLOKU. Inwestor uspokaja: wszystko zgodnie z prawem, a zyskają na tym wszyscy

Tuż przy wągrowieckim Parku 600-lecia ma stanąć nowy dom wielorodzinny. Inwestycja wzbudza jednak opór części sąsiadów.

Nowy blok ma stanąć na działce przy ulicy Lipowej, naprzeciw Parku 600-lecia, tuż przy łączniku pomiędzy Lipową a Słowackiego. Stanie tam blok 5-kondygnacyjny (4 piętra), z garażami podziemnymi. Będą tam dwie klatki wejściowe i kilkadziesiąt mieszkań od 25 m2 do 68,5 m2. Planowana jest tam również infrastruktura towarzysząca (tarasy zielone oraz zieleń na gruncie). Inwestor nie przewiduje prowadzenia tam działalności handlowo-usługowej. 

Przeciwko temu od początku protestują sąsiedzi. Wczoraj dostaliśmy od nich list.

– Protestujemy przeciwko uchwale Rady Miejskiej w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy naszej ulicy, czyli budowie bloku w naszym sąsiedztwie. Narusza to nasze interesy na różne sposoby. Dla przykładu: mieszkania szczytowe bloku nr 31 są zorientowane w kierunku południowym, będziemy więc mieć okna i balkony kilkanaście (albo tylko kilka) metrów od okien i balkonów w nowym bloku. Jak mamy żyć w takich warunkach? Podobnie inwestycja ta obniża standard życia i narusza intymność mieszkańców sąsiednich domach jednorodzinnych. Argumenty można by mnożyć – w imieniu protestujących wyjaśnia Dariusz Stoll i dodaje:

– Zorganizowaliśmy protest. Rozdajemy ulotki. Mamy już ponad 70 podpisów mieszkańców popierających protest przeciwko tej inwestycji. Akcja trwa.

Inwestorem „Apartamenty Lipowa” jest wągrowieckie Przedsiębiorstwo Budowlane Wiktor Walkowiak. W imieniu firmy wypowiada się Marcin Walkowiak, który tym protestem jest zaskoczony. Uspokaja on, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, także budowlanym.

– Nie ma mowy o jakimkolwiek złamaniu prawa, czy naruszeniu czyjegoś interesu. Blok powstaje na prywatnej działce, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Chcemy, żeby ta inwestycja jak najlepiej wkomponowała się w tamtejszy krajobraz – wyjaśnia Marcin Walkowiak.

Inwestor zapewnia, że wszystkie odległości zostały wytyczone z zachowaniem obowiązujących przepisów i gwarantują odpowiednie nasłonecznienie sąsiednich budynków.

– Mało tego, przy tej okazji przy ulicy Lipowej powstaną parkingi, których tam brakuje. Nie będą one służyć tylko mieszkańcom naszego bloku, ale także osobom, które przyjeżdżają odpocząć w parku oraz mieszkańcom sąsiednich bloków. Powstanie tam również ścieżka rowerowa, łącząca ulicę Lipowa i Słowackiego – tłumaczy Walkowiak.

Miejsca parkingowe dla mieszkańców nowego bloku zostaną zapewnione w podziemnej hali, a dodatkowo z własnych środków deweloper wybuduje 22 ogólnodostępne miejsca parkingowe wzdłuż ulicy Lipowej. Inwestor zobowiązał się też do wyremontowania – według projektu przedłożonego przez magistrat – całego łącznika między ulicami Lipową i Słowackiego.

– Na tej inwestycji zyska całe miasto. Przede wszystkim dlatego, że zagospodarowania doczeka się to zaniedbane obecnie miejsce. A że będzie ładnie gwarantuje osoba architekta, pana Wojciecha Błaszaka, który zaprojektował m.in. piękny wągrowiecki żłobek – zapewnia inwestor.

Marcin Walkowiak jest także gotów spotkać się z protestującymi, aby wszelkie wątpliwości wyjaśnić, rozwiać i rozwiązać.  

Czytaj także

PONAD PÓŁ SETKI NOWYCH ZAKAŻEŃ w ciągu ostatniej doby w naszym powiecie

Remigiusz Priebe

PROBLEMY Z REWITALIZACJĄ KSIĘŻEGO KACERKA: Burmistrz unieważnił przetarg, bo miasto nie ma pieniędzy?

Remigiusz Priebe

SZPITAL MA NOWY SPRZĘT DO ENDOSKOPII. SFINANSOWAŁ GO ANONIMOWY DARCZYŃCA [ZDJĘCIA]

Redakcja