Okno na Wągrowiec
Edukacja Kultura Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

ROCZNICA POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO: Dwójka zaprosiła na wieczornicę

Było to ostatnie wydarzenie wągrowieckich obchodów 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Podniosła, chwilami wzruszająca „Wieczornica powstańcza”, przybliżyła wydarzenia bezpośrednio poprzedzające Powstanie Wielkopolskie, które miały ważny wpływ na jego przebieg, jak i same powstania.

Społeczność „Dwójki” zaprosiła zebranych w Dziennym Domu Seniora do podróży przez historię pociągiem – tegoroczne spotkanie nosiło bowiem tytuł „Pociąg do wolności 1918”. Na kolejnych stacjach można było posłuchać o wydarzeniach z przełomu roku 1918-1919, dzięki którym Wielkopolskę i Pomorze przyłączono do Polski. W ten sposób przybliżone zostały ciekawe epizody powstańcze. Ponadto nawiązano do obchodzonej rocznicy stulecia uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce.

Montaż słowno-muzyczny został przygotowany przez uczniów pod kierunkiem dyrektor Kingi Babicz oraz pań: Moniki Serwatki, Hanny Korbal i Anny Ciszewskiej. Uczniom szkoły towarzyszyli również jej absolwenci: Oliwia Piechnik, Emilia Milewska, Laura Dąbrowska, Zbigniew Korbal, Danuta Korbal – skrzypce, Daniel Pisarek – akordeon oraz zaprzyjaźniona ze szkołą Jagoda Kamińska.

Podczas przedstawienia zaprezentowane zostały m. in. wiersze Marii Paruszewskiej, Bolesława Karpińskiego, Leona Bochenka, Romana Wilkanowicza i innych autorów z antologii Józefa Ratajczaka „Krople wrzącej krwi…” oraz fragmenty z „Tryptyku powstańczego 1918-1919” Ewy Najwer. Przypomniano także teksty przysiąg powstańczych, artykułów prasowych, odezw czy rezolucji z okresu poprzedzającego powstanie, z okresu Polskiego Sejmu Dzielnicowego oraz samego powstania.

Młodzież ubarwiła swoją prezentację piosenkami: tymi śpiewanymi tak w okresie powstania, jak i współczesnymi. Widzowie przedstawienia mieli także okazję wysłuchać pieśni pułkowej „Żurawiejki” z okresu kiedy to powstańcy wielkopolscy ruszyli na wojnę z bolszewikami. Wspólnie zaśpiewano pieśni i piosenki, takie jak m. in. „Pieśń Rycerska Wielkopolan 1918”, „Kolęda o pancerniku”, „Pieśń poznańczyków” oraz „Gdy szedłem raz od Warty” i „Marsylianka Wielkopolska”.

Źródło: Urząd Miejski w Wągrowcu

Czytaj także

Ruszyła rekrutacja dzieci do wągrowieckiego żłobka

Redakcja

Dzisiaj na wągrowieckim cmentarzu zgubiono BRANSOLETKĘ. Na znalazcę czeka NAGRODA [FOT|O]

Redakcja

Pogrzeb Huberta Palucha odbędzie się w sobotę

Redakcja