Okno na Wągrowiec
Gorący temat Religia Społeczeństwo Wiadomości

Profanacja krzyża na cmentarzu komunalnym w Wągrowcu. Ktoś wyrzucił go do… śmietnika! [FOTO]

Zgłosiła nam to oburzona czytelniczka.

Napisała do nas pani Dorota.

– Chciałabym podzielić się oburzającą sytuacją, która miała miejsce we wtorek, 5 marca bieżącego roku, na cmentarzu komunalnym w Wągrowcu. Do jednego z kontenerów na śmieci został wyrzucony krzyż z Panem Jezusem ( pasyjką) – wyjaśnia nasza czytelniczka, która na dowód wysłała nam zdjęcia.

Pani Dorota wyjaśnia, że przechodząc obok kontenera nie mogła uwierzyć w to, co zobaczyła.

– Z pojemnika na śmieci wystawał krzyż. Kiedy podeszłam bliżej, to zobaczyłam krzyż z Panem Jezusem, przygnieciony stertą starych wiązanek i zużytych zniczy! Natychmiast wyjęłam go z otaczających go śmieci i oparłam o regał na znicze stojący tuż obok. Szok i niedowierzanie, jak można w ten sposób potraktować krzyż…Brak słów! – nie kryje swego oburzenia nasza czytelniczka.

CZYM JEST PROFANACJA KRZYŻA

Słowo „profanacja” oznacza dosłownie „odebranie świętego charakteru” i przeznaczenie do użytku niesakralnego. Profanacją np. kościelnego kielicha byłoby używanie go do picia przy stole, a profanacją kościelnej szaty – używanie jej jako zwykłego ubrania; podobnie profanacją krzyża lub wizerunków świętych byłoby używanie ich do innych celów niż kultyczne, np. jako biżuterii lub artystycznej prowokacji.

W języku kościelnym używa się także określenia „zbezczeszczenie”, które oznacza zamierzone znieważenie świętości i atak na cześć wobec świętej rzeczywistości.

Fot. Czytelniczka

Czytaj także

Ruszyła rekrutacja dzieci do wągrowieckiego żłobka

Redakcja

Dzisiaj na wągrowieckim cmentarzu zgubiono BRANSOLETKĘ. Na znalazcę czeka NAGRODA [FOT|O]

Redakcja

Pogrzeb Huberta Palucha odbędzie się w sobotę

Redakcja