Okno na Wągrowiec

Gorący temat Na sygnale Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

Prawie 2 LATA WIĘZIENIA dla GRAŻYNY FIETZ za nieudzielenie pomocy i PORZUCENIE CIAŁA WASYLA W LESIE. Wyrok jest prawomocny

Sąd w Poznaniu częściowo zaostrzył karę dla szefowej zakładu produkującego trumny.

Dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zakończyła się apelacja od wyroku skazującego Grażynę Fietz, właścicielkę zakładu produkującego trumny pod Nowym Tomyślem, która w czerwcu 2019 roku wywiozła ciało zmarłego w jej firmie Ukraińca do lasu pod Skokami, wcześniej nie udzielając mu pomocy.

W maju ubiegłego roku przed Sądem Rejonowym w Nowym Tomyślu zapadł wyrok pierwszej instancji. Prokuratura oskarżyła Grażynę Fietz o to, że nie udzieliła pomocy i nieumyślnie spowodowała śmierć Wasyla Czorneja. Nowotomyski sąd uznał kobietę winną zarzucanego jej czynu.

Wówczas sąd postanowił wymierzyć jej karę roku i 10 miesięcy pozbawienia wolności. Dostała ona również zakaz zajmowania stanowisk związanych z zatrudnieniem pracowników przez 8 lat i także 8-letni zakaz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z zatrudnieniem pracowników.

Dzisiaj przed sądem w Poznaniu zakończyło się postępowanie apelacyjne. Od wyroku sądu pierwszej instancji odwołali się bowiem zarówno oskarżyciele, jak i obrońcy.

Prokuratura, wskazując na błędy formalne i rażąco niewspółmierną karę, wniosła w apelacji o uchylenie wyroku i skierowanie sprawy do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Pełnomocnik oskarżycielki posiłkowej wniósł też o zwiększenie wymiaru kary orzeczonej wobec oskarżonej do 3 lat pozbawienia wolności.

Przekazania sprawy do ponownego rozpoznania chcieli także obrońcy oskarżonej. Zaznaczyli jednocześnie, że gdyby sąd nie uchylił wyroku, to wnoszą o uniewinnienie Grażyny Fietz od zarzucanych jej czynów, bądź złagodzenie wymiaru kary.

Sąd apelacyjny dzisiaj ogłosił swój wyrok. Nie tylko utrzymał w mocy orzeczoną wcześniej karę roku i 10 miesięcy więzienia dla szefowej zakładu, ale dodatkowo przedłużył oba orzeczone wobec niej zakazy (zajmowania stanowisk związanych z zatrudnieniem pracowników oraz prowadzenia działalności gospodarczej związanej z zatrudnieniem pracowników) z 8 do 12 lat.

Równocześnie sąd wyjaśnił, że na orzeczenie maksymalnej przewidzianej prawem kary trzech lat pozbawienia wolności nie pozwalają okoliczności łagodzące – Grażyna Fietz nie była wcześniej karana i wyraziła swoje ubolewanie.

Wyrok jest już prawomocny.

Ta sprawa głośna była w całej Polsce. Przypomnijmy, że ciało Wasyla Czorneja znaleziono w połowie czerwca 2019 roku w lesie pod Skokami. Nie było wiadomo kim jest zmarły mężczyzna. Śledczy szybko ustalili jednak, że ciało należy do 36-letniego Ukraińca, który nielegalnie pracował niedaleko Nowego Tomyśla, w zakładzie produkującym trumny.

Początkowo nie było wiadomo jak ciało Wasyla trafiło do lasu pod Skokami i czy śmierć nastąpiła w zakładzie, podczas 150-kilometrowej drogi do powiatu wągrowieckiego, czy już w lesie, gdzie ciało znalazł leśniczy. Dopiero sekcja zwłok wykazała, że mężczyzna zmarł poprzedniego dnia na skutek niewydolności oddechowo-krążeniowej.

Śledczy ostatecznie zatrzymali i oskarżyli szefową firmy Grażynę Fietz, a także Serhija H.

Według ustaleń prokuratury, Wasyl Czornej zasłabł podczas pracy w zakładzie stolarskim. Pracujący tam inni obywatele Ukrainy poprosili wtedy kierowniczkę zakładu Grażynę Fietz o wezwanie pogotowia. Kobieta miała jednak oświadczyć, że „nigdzie nie zadzwoni, jak również zakazała im wzywania pomocy”.

W pewnym momencie jeden z pracowników – Serhij H. rozpoczął akcję reanimacyjną – lecz nie przyniosła ona rezultatu. Wasyl Czornej nie dawał już żadnych oznak życia.

Wówczas Grażyna Fietz nakazała zakończenie pracy i wydała wszystkim pracownikom polecenie opuszczenia hali produkcyjnej. Następnie kobieta miała zamknąć zakład pozostawiając w nim ciało zmarłego.

Prokuratura ustaliła, że Grażyna Fietz udała się do Poznania, gdzie wynajęła samochód. Po powrocie oświadczyła, iż Serhij H. ma jej pomóc w załadowaniu zwłok do pojazdu, którym przyjechała. Ten odmówił, lecz Grażyna Fietz zagroziła, że nie wypłaci mu pensji.

Serhij H. bał się zgłosić zdarzenie na policję, gdyż przebywał w obcym kraju, nie znał języka, jak również nie miał umowy o pracę. Ostatecznie przeniósł zwłoki do samochodu, którym Grażyna Fietz pojechała do lasu pod Skokami, gdzie porzuciła ciało.

Serhijowi H. zarzucono, że pomagał Grażynie Fietz w zatarciu śladów przestępstwa.  Nowotomyski sąd uznał jednak, że zrobił to ze strachu. Jemu w pierwszej instancji wymierzono jedynie karę grzywny – 400 stawek dziennych po 20 zł, czyli 8 tys. zł.

Wasyl Czornej został pochowany na Ukrainie, pozostawił zrozpaczoną rodzinę: żonę, trójkę dzieci i schorowanych rodziców.

Zdjęcie pochodzi z ceremonii pogrzebowej Wasyla Czorneja.

Czytaj także

ZMARŁY u nas 2 osoby chorujące na COVID-19. Mamy też 18 nowych zakażeń [RAPORT DZIENNY]

Krzysztof Czapul

ZAGINIONA NATALIA: Dziewczyna ZNIKNĘŁA tydzień temu [NOWE FAKTY/AKTUALNE ZDJĘCIA]

Krzysztof Czapul

ALE DZIURY! Kierowcy w nie wpadają i wzywają POLICJĘ

Krzysztof Czapul