Okno na Wągrowiec
Wiadomości Wiadomości z ratusza Wydarzenia

Powstańcze popołudnie w MDK

Dla miłośników historii i osób zainteresowanych genezą i  przebiegiem Powstania Wielkopolskiego prawdziwą gratką może okazać się wydarzenie przygotowane i zaplanowane na 2 stycznia przez Miejski Dom Kultury w Wągrowcu.

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w tym roku pierwszy raz obchodzony był jako święto państwowe. Główna część miejskich obchodów odbyła się 27 grudnia, jednak ciągle jeszcze przed nami wydarzenia, których głównym celem jest oddanie hołdu i podtrzymywanie pamięci o bohaterskim czynie Powstańców Wielkopolskich.

W niedzielę 2 stycznia o godzinie 16:00 w dużej sali Kina MDK rozpocznie się prelekcja Marcina Moeglicha „Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Wągrowieckiej”. Pół godziny później wyemitowany zostanie film „Uskrzydlony bohater”, a po nim zaplanowano prelekcję Zbigniewa Grabowskiego.

Głównym punktem tego wieczoru będzie premiera filmu „Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918 – 1919”, która rozpocznie się o godzinie 17:00.Ten dokument to nie tylko fakty, ale również wspomnienia wnuków powstańczych bohaterów, którzy opowiadają o dalszych losach swoich rodzin. W nich, jak w zwierciadle, odbija się cała złożona historia ludzi, którzy stanęli w obliczu wyzwania jakie niosła przed sobą walka o niepodległość. To Stanisław Taczak, pierwszy dowódca powstania Wielkopolskiego, Wincenty Wierzejewski – dowódca Polskiej Organizacji Wojskowej Zaboru Pruskiego oraz Paweł Cyms – dowódca liniowy w Gnieźnie i na Kujawach. Jego oddziały zdobyły Trzemeszno, Mogilno, Strzelno i Kruszwicę. Wbrew rozkazom dowództwa poprowadził zwycięski marsz na Inowrocław.

W filmie wykorzystano niepublikowane do tej pory materiały archiwalne, odnalezione między innymi w paryskim archiwum Gaumonth Pathé. To zdjęcia pokazujące, jak wyglądał Poznań i wielkopolska armia w czasie walk powstańczych w 1918 i 1919 roku. Widzowie będą też mogli zobaczyć unikatowe obrazy z pierwszej wojny światowej, pochodzące z muzeum w Waszyngtonie, czy materiały filmowe i ikonograficzne Polskiej Filmoteki Narodowej. W dokumencie znalazły się też zdjęcia pochodzące z rodzinnych kolekcji potomków uczestników powstania. Prezentowane są wspomnienia żołnierza I Wojny Światowej i uczestnika powstania Arkadego Fiedlera, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, skautki Sławy Budaszówny i uczestnika powstania Jana Kąkolewskiego.

Wstęp na to wydarzenie jest wolny, jednak obowiązują bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie kina MDK. Przypominamy, że 15 stycznia w małej sali Ośrodka Sportu i Rekreacji w Wągrowcu odbędzie się Strzelanie Niepodległościowe zorganizowane w ramach miejskich obchodów Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Czytaj także

UWAGA! Znów będą u nas utrudnienia w ruchu. To przez wciąż trwający protest rolników

Redakcja

Jest nowy urzędnik w Ratuszu. To specjalista ds. egzekucji administracyjnej

Redakcja

NIEOFICJALNE: Będzie zmiana prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej w Wągrowcu

Redakcja