Okno na Wągrowiec
Na sygnale Wiadomości

POLICJA OSTRZEGA: Oszustwo na „konkurs IKEA”

Przestępcy przejmują konta społecznościowe, pozyskują dane i rozsyłają wiadomości o rzekomej wygranej w konkursie. Wmawiają, że pieniądze można otrzymać za pomocą BLIKA.

Dodajmy, że ten przestępczy proceder rozpoczyna pozyskanie danych do konta na Facebooku. Dysponując dostępem do profilu na FB i z automatu do komunikatora Messenger, pozyskuje się kolejne kontakty.

Wygląda to tak, że osoby, które zdecydowały się przekazać numer telefonu otrzymały informację o konkursie smsowym organizowanym przez IKEA, a żeby w nim uczestniczyć trzeba wysłać otrzymany kod.

Przesyłana przez oszustów informacja wygląda, jakby została wysłana przez firmę IKEA. Odpowiednie oprogramowanie zmienia numer identyfikacyjny telefonu i przedstawia go w smsie jako IKEA. (znane są również inne przypadki zmian numerów gdzie przestępcy identyfikowali się jako nazwy konkretnych banków)

Co to za kod i dlaczego jest tak istotny? Przesłanie oszustom tego kodu pozwala im na dostęp do naszego konta na Facebooku, zmianę hasła i dalsze działanie w naszym imieniu w sieci.

Osoby, które w porę się nie zorientują i dalej są pod wpływem działania oszusta, wykonując kolejne polecenia, otrzymują informację o wygranej, a żeby ja otrzymać trzeba wysłać kod blik.

Pozyskanie czyjegoś konta na Facebooku pozwala na dalszą działalność przestępczą. Posłużenie się skradzionym profilem choćby do prowadzenia fikcyjnych sprzedaży na Marketplace. Policjanci otrzymują informacje a także przyjmują zawiadomienia od osób, które zamówiły przedmioty, zrobiły przelewy, albo zapłaciły blikiem na telefon, a zamówionych przedmiotów nie odzyskały. Takie transakcje pochodzą też ze skradzionych kont społecznościowych, gdzie przestępca przedstawia się jako osoba na której konto się włamano.

Źródło: KPP Wągrowiec/asp. Dominik Zieliński

Czytaj także

POLICJA: ZAGINĄŁ JACEK ZAGANIACZYK [FOTO]

Redakcja

Pijani kierowcy: 65-latek wjechał w hulajnogi. Inny wyrządził szkody na parkingu. Kolejny wiózł… dzieci!

Redakcja

Zaginiony z Wągrowca ODNALEZIONY. Wciąż POSZUKIWANY jest Dominik z Mieściska

Redakcja