Okno na Wągrowiec
Na sygnale Wiadomości

POLICJA OSTRZEGA: Ofiarami oszustw „na policjanta” padają coraz młodsze osoby

zyczenia wielkanoc powiat

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu kolejny raz apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności i zwrócenie uwagi na sytuacje mogące świadczyć o próbie oszustwa.

Od początku bieżącego roku na terenie województwa wielkopolskiego odnotowano wiele przypadków oszustw dokonywanych w szczególności na osobach starszych. Niestety coraz częściej dochodzi również do zdarzeń, gdzie pokrzywdzonymi są osoby młodsze.

W ostatnim czasie oszuści w dużym stopniu wykorzystują tzw. „metodę na policjanta”. Dzwonią oni do wytypowanych wcześniej osób podszywając się pod prawdziwych funkcjonariuszy, najczęściej Centralnego Biura Śledczego Policji.

Podczas rozmowy potrafią być bardzo przekonujący. Wprowadzają w błąd swoje ofiary sugerując, że prowadzą policyjną akcję, która zmierza do zatrzymania przestępców.

Każą wykonywać polecenia np. wydania pieniędzy, jeśli mamy gotówkę w domu, bądź pójścia do banku i wypłaty oszczędności, dzięki czemu uda się zatrzymać sprawców na gorącym uczynku i uratować nasze pieniądze.

Może się również zdarzyć, że przestępcy podszywający się pod policjantów czy pracowników banku powiedzą, że natychmiast należy przelać pieniądze na wskazany przez nich numer konta, bo ktoś chce się włamać na nasze konto bankowe.

Dwa takie przypadki miały ostatno miejsce na terenie niedalekiego Gniezna.

Tydzień temu, w środę, 10 lutego, do 42-letniej gnieźnianki na firmowy telefon zadzwonił oszust podając się za policjanta Biura Śledczego. W tym czasie kobieta prowadziła samochód i rozmawiała za pomocą zestawu głośnomówiącego.

Przestępca poinformował kobietę, że rozpracowują siatkę hakerską, która próbuje przejąć pieniądze zgromadzone na jej koncie. Mężczyzna był tak bardzo przekonujący, że 42-latka uwierzyła w tę historię i przelała 48 tysięcy złotych na wskazane przez dzwoniącego konto.

Przestępca był niezwykle wyrachowany, bo już po otrzymaniu przelewu poprosił o kody autoryzacyjne i dodatkowo zaciągnął na kobietę kredyt w wysokości ponad 40 tysięcy złotych.

Nieświadoma niczego 42-latka zorientowała się, że padła ofiarą przestępców, gdy wpisała w internet „wyłudzenie na CBŚ”.

Natomiast wczoraj, 16 lutego, kolejna mieszkanka Gniezna poinformowała policjantów, że padła ofiarą oszustów podających się za policjantów. Osobiście, w umówionym miejscu, przekazała im 40 tysięcy złotych.

Warto zwrócić uwagę, że często, żeby uwiarygodnić swoje kłamstwo, oszuści w trakcie rozmowy proszą żeby nie rozłączając się wybrać numer alarmowy i potwierdzić, że są prawdziwymi policjantami. Wtedy w słuchawce odzywa wspólnik przestępcy i potwierdza, że to prawda i taki funkcjonariusz prowadzi właśnie akcje przeciwko oszustom.

Pamiętajmy, że nawiązanie połączenia z numerem alarmowym może nastąpić tylko po rozłączeniu poprzedniej rozmowy!

Tak naprawdę ilu przestępców, tyle różnych sposobów i pomysłów na próbę oszukania niewinnych ludzi i wyłudzenia od nich pieniędzy. Oszuści mogą próbować podszywać się także pod naszych bliskich, prokuratora, pracownika banku i innych instytucji.

Dlatego też zachowajmy czujność, a każda tego typu sytuacja niech wzbudzi naszą podejrzliwość. Zakończmy rozmowę i bezzwłocznie poinformujmy o tym policjantów.

Pamiętajmy! Policja nie prowadzi swoich działań w taki sposób i nigdy nie dzwoni prosząc o przekazanie pieniędzy.

Źródła: KWP Poznań, KPP Gniezno
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay.com

Czytaj także

POLICJA OSTRZEGA: Oszuści podszywają się pod funkcjonariuszy. Na te numery uważaj!

Redakcja

Doktor Zygmunt Nieżychowski w gronie nominowanych w konkursie „Wielkopolski Lekarz z Sercem”

Redakcja

W przyszłym tygodniu rusza u nas kwalifikacja wojskowa

Redakcja