Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na sygnale Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

Plaga oszustw „NA POLICJANTA”. Kto „POLUJE” na SENIORÓW?!

W całym regionie w ostatnich dniach policja odnotowała kilkanaście prób takiego oszustwa. Niestety, kilka było udanych.

Od kilku dni policjanci w okolicy odnotowali przynajmniej kilkanaście takich prób. Schemat jest podobny. Ktoś, kto podaje się za policjanta, dzwoni, najczęściej do starszej osoby z informacją, że ktoś jej bliski ma kłopoty z prawem i pilnie potrzebne są pieniądze – najczęściej kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Potem ten „policjant” zjawia się po pieniądze i znika bez śladu. W ostatnich dniach takie próby oszustw odnotowano w rejonie Czarnkowa, Chodzieży i Wągrowca. Już informowaliśmy, że w Czarnkowie i Gołańczy nie udało się tego udaremnić.

Niestety, mamy kolejny taki przypadek. Chodziescy policjanci w ciągu ostatnich kilku dni otrzymali informacje o 8 próbach oszustwa „na policjanta”. W większości przypadków do oszustwa nie doszło. Za jednym wyjątkiem.

– W poniedziałek, 16 sierpnia, 85-letnia mieszkanka gminy Budzyń, poinformowała policjantów, że padła ofiarą oszustwa. Z relacji kobiety wynikało, że na jej telefon zadzwoniła osoba podająca się za policjanta i poinformowała o rzekomym wypadku, spowodowanym przez jej córkę. Następnie sprawca poinformował o konieczności przekazania pieniędzy, aby córka mogła uniknąć aresztu. Kobieta uwierzyła w przedstawioną przez oszustów historię i przekazała osobiście rzekomemu policjantowi pieniądze w kwocie 40 tys. złotych. Dopiero po rozmowie z córką kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa – wyjaśniają funkcjonariusze i przypominają po raz kolejny:

– Szanowni Państwo pamiętajmy o jednej podstawowej zasadzie. Policja nigdy nie prosi obywateli o udział w swoich działaniach i nie korzysta z ich środków finansowych. Pamiętajmy, policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy należy zawsze:

– potwierdzić informację u innych członków rodziny,

– nie działać w pośpiechu i nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,

– odłożyć termin udzielenia pożyczki,

– nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym,

– o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić policję.

Źródło: KPP Chodzież

Czytaj także

Wągrowieccy policjanci wyróżnieni „Kryształową Gwiazdą” [LISTA]

Redakcja

Matka zamknęła dziecko w…bagażniku auta, bo było niegrzeczne!

Redakcja

Był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Wpadł w Budzyniu

Redakcja