Okno na Wągrowiec

Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

Ogólnopolski PROTEST MEDIÓW: Czarne plansze zamiast informacji

Część polskich mediów wcale nie emituje dzisiaj informacji. To protest przeciw planowanemu przez rząd tzw. „podatkowi reklamowemu”.

Wydawców wielu polskich mediów, zarówno telewizyjnych, prasowych, jak i internetowych oburzył najnowszy pomysł tzw. „podatku reklamowego”.

W ramach protestu wiele ogólnopolskich mediów, ale także regionalnych i lokalnych publikuje dzisiaj czarną planszę „MEDIA BEZ WYBORU” i list do rządu oraz ugrupowań politycznych. Część mediów, jak na przykład TVN i ONET całkowicie zaprzestały publikowania i nadawania jakichkolwiek wiadomości.

Ten protest ma potrwać 24 godziny. Poniżej publikujemy list, pod którym podpisało się kilkudziesięciu wydawców z całej Polski. Inne media wyrażają swoje poparcie dla tej inicjatywy.      

List otwarty do władz Rzeczypospolitej Polskiej i liderów ugrupowań politycznych:

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,

ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,

pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,

faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

Czytaj także

PO PROTEŚCIE: POMAZANE DRZEWO I WIADUKT. Czym one zawiniły? [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

KOBIETY znów WYJDĄ na ULICE. Pod hasłem Wągrowiec mówi NIE dla zakazu aborcji!

Krzysztof Czapul

Dawid Ogrodnik w OSTRYCH słowach do premiera Morawieckiego: „Panie hipokryto…

Krzysztof Czapul