Okno na Wągrowiec

Edukacja Społeczeństwo To ci historia Wiadomości

ODKŁAMYWANIE HISTORII: Nowa tablica na wągrowieckiej szkole ku czci pomordowanych nauczycieli. Stara pozostała ku przestrodze

Nowa tablica została w całości sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu.

W ostatnich dniach roku na budynku Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu przy ulicy Kolejowej pojawiła się nowa szklana tablica memoratywna będąca sprostowaniem treści tej, która odsłonięta została w 1971 roku „w hołdzie poległym i pomordowanym przez okupanta hitlerowskiego nauczycielom powiatu wągrowieckiego” wraz z nazwiskami kilkunastu pedagogów.

W 2017 roku do dyrektora szkoły wpłynęło pismo z podpisami jedenastu członków rodziny (wnuków i prawnuków) Edmunda Ciemnoczołowskiego z prośbą o uregulowanie kwestii prawdziwości danych zawartych na tablicy. Pobieżna weryfikacja w dostępnych materiałach i archiwach potwierdziła, że Edmund Ciemnoczołowski – nauczyciel w Szkole Ćwiczeń przy Nauczycielskim Liceum Pedagogicznym w Wągrowcu – krótko po rozpoczęciu wojny został aresztowany przez żołnierzy sowieckich i osadzony w Kozielsku. W dniu 19 kwietnia 1940 roku zamordowano go w lesie katyńskim.

Dyrektor szkoły Danuta Chosińska wystąpiła do Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu o weryfikację nazwisk znajdujących się na tablicy. Opinia IPN pozwoliła na podjęcie starań o zmianę treści w obecnym brzmieniu:

Pamięci nauczycieli powiatu wągrowieckiego:
żołnierzy wojska polskiego poległych w obronie Rzeczypospolitej Polskiej
we wrześniu 1939 roku
i zmarłych w obozach jenieckich
oraz cywilnych ofiar zamordowanych przez niemieckiego okupanta
w latach 1939-1945
Pamięci por. Edmunda Ciemnoczołowskiego
nauczyciela, oficera wojska polskiego
więźnia obozu w Kozielsku
zamordowanego przez Sowietów
w Katyniu w 1940 r.

Tablica została w całości sfinansowana przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Projekt zakładał, że dotychczasowa płyta pamiątkowa pozostanie na budynku szkoły i będzie historycznym dowodem na konsekwencje zakłamywania historii i przestrogą dla przyszłych pokoleń.

Wiosną przeprowadzone zostaną pozostałe prace konserwacyjne. Planowana jest również, we współpracy z IPN, uroczystość ku czci nauczycieli, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej.

Źródło: Gmina Wągrowiec

Czytaj także

Mamy u nas 3 NOWE zakażenia. ZMARŁA także jedna osoba chorująca na COVID-19

Krzysztof Czapul

WARTO WIEDZIEĆ: U tych weterynarzy w tym roku można BADAĆ MIĘSO

Krzysztof Czapul

W MROŹNE dni dwie osoby potrzebowały u nas POMOCY

Krzysztof Czapul