Okno na Wągrowiec
Gospodarka Wiadomości Wydarzenia

KOMUNIKACJA: Bydgoszcz domaga się przywrócenia kolejowych połączeń z Wągrowcem!

Rada Miasta Bydgoszczy wystosowała w tej sprawie apel do władz województwa kujawsko-pomorskiego.

– W czerwcu, podczas spotkania samorządowców w Kcyni wicemarszałek województwa zapowiedział ogłoszenie we wrześniu przetargu na dokumentacje przedprojektową dla włączenia Kcyni do sieci kolejowej i skomunikowania jej z Bydgoszczą. Rada Miasta Bydgoszczy pragnie poprzeć starania samorządów z powiatów nakielskiego i wągrowieckiego zabiegających o tę inwestycją, dlatego apelujemy o potraktowanie priorytetowo rewitalizacji linii kolejowych nr 356 i 281 – czytamy w stanowisku bydgoskich rajców

Dokument, który zawiera apel o pilną rewitalizację linii kolejowej w kierunku Wągrowca bydgoscy rajcy przyjęli w ubiegłym tygodniu.

W czerwcu władze województwa kujawsko-pomorskiego zapowiadały, że we wrześniu br. zostanie ogłoszony konkursu na opracowanie studium wykonalności wraz z dokumentacją projektową na tę trasę. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpić miało w październiku.

Niestety, te terminy nie zostały dochowane i konkurs nadal czeka na ogłoszenie.

Linia kolejowa nr 356 to stary szlak w kierunku Bydgoszczy przez Szubin, którym kursowały pociągi z Wągrowca przed likwidacją połączeń. Natomiast fragment linii 281 to połączenie z Kcyni do Nakła.

Bardzo prawdopodobne, że linia nie zostanie odtworzona w swoim kształcie sprzed lat. Dawną trasą pociągi mogą pojechać tylko do Kcyni, a tam zostać skierowane w stronę Nakła, szlakiem starej linii Gniezno-Chojnice (właśnie nr 281), którą również na tym fragmencie trzeba będzie wyremontować.

Natomiast z Nakła do Bydgoszczy pociągi mają jeździć już po istniejącej magistrali, łączącej stolicę kujawsko-pomorskiego z Piłą.

Ewentualna realizacja rewitalizacji może się zacząć najwcześniej w 2023 roku, ze środków z nowej unijnej perspektywy budżetowej.

Czytaj także

DRUGIEJ TAKIEJ CHOINKI NIE MA NA ŚWIECIE! W CZWÓRCE STANĘŁO EKOLOGICZNE DRZEWKO! [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

Z OSTATNIEJ CHWILI: WĄGROWCZANIN KOMENDANTEM GŁÓWNYM STRAŻY POŻARNEJ W POLSCE!

Krzysztof Czapul

WĄGROWIECKA WIEŻA CIŚNIEŃ I OKOLICZNE TERENY WYSTAWIONE NA SPRZEDAŻ! CENA WYWOŁAWCZA TO PONAD DWA MILIONY [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

Nastolatek złapany z narkotykami. Wpadł podczas rutynowej kontroli drogowej

Remigiusz Priebe

MAŁO KTO WIDZIAŁ: Wczoraj w Wągrowcu spadł pierwszy śnieg! [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

BUBEL NAPRAWILI? Znak i mrugające światło na nowej ścieżce rowerowej

Krzysztof Czapul

Korzystamy z plików cookie, aby lepiej dostosować się do Twoich preferencji. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz wyłączyć tę opcję w swojej przeglądarce. Zaakceptuj Czytaj więcej