Okno na Wągrowiec

Edukacja Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

JUŻ JUTRO PIKNIK RODZINNY! Jak zdrowo żyć, jak mądrze palić w piecu

Piknik dla wszystkich mieszkańców odbędzie się w sobotę w Centrum Edukacji Leśnej.

Najaktywniejsza wągrowiecka radna Alicja Trytt, która za punkt honoru postawiła sobie walkę ze smogiem w naszym mieście, wymyśliła i zorganizowała ten piknik. Odbędzie się on jutro, w sobotę 15 lutego w godzinach 11.00 – 14.00 w Ośrodku Edukacji Leśnej (Wągrowiec – Leśniczówka Kaliska).

A co nas tam czeka? Między innymi pokaz prawidłowego palenia w piecu, porady i pomoc ekspertów, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu, gry, zabawy i konkursy z nagrodami, wypiekanie pieczywa, ognisko z kiełbaskami, grochówka i wiele innych atrakcji dla całej rodziny.

Współorganizatorem tego pikniku jest Nadleśnictwo Durowo, a partnerami tego wydarzenia są:

– Polski Klub Ekologiczny Małopolska,

– Grupa Zdrowego Oddychania,

– Ogień Bez Dymu,

– Cech Zdunów Polskich,

– Muzeum Pieców i Kultury Ogniowej w Łaziskach,

– Fundacja WIEDZIEĆ JAK,

– Fundacja AKME,

– Akademia Kreatywności,

– Akademia Piłkarska Calcio,

– Piekarnia Magdziarz.

To nie jedyny ostatnio pomysł radnej Trytt.

– W ramach działań edukacyjnych, mających na celu realną poprawę jakości powietrza w naszym mieście (i nie tylko) przekazano mieszkańcom Wągrowca (w szczególności tym, którzy korzystają z pieców na paliwa stałe) podręcznik prawidłowego palenia węglem i drewnem, opracowany przez pana Wojciecha Tretera „Czyste ogrzewanie” w nakładzie ponad 4500 sztuk – wyjaśnia Alicja Trytt i dodaje:

– Sposoby palenia zaprezentowane w tej publikacji mogą pozwolić na bardzo szybkie zlikwidowanie emisji szkodliwego dymu z kominów niemal z dnia na dzień, przy okazji zmniejszając ubóstwo energetyczne. By tak się stało, należny dopilnować, aby w każdym, nawet starym piecu palono w sposób prawidłowy, niemal bezdymny, co nie wymaga nakładów finansowych, a jedynie zmiany pewnych nawyków.

Czytaj także

MNÓSTWO MIESZKAŃCÓW NA PIKNIKU DLA ZDROWIA! [ZDJĘCIA]

Krzysztof Czapul

PIKNIK RODZINNY: Dowiedz się jak dbać o czyste powietrze oraz zyskać zdrowie i oszczędności

Krzysztof Czapul

ALE DYMI! KOLEJNY TRUCICIEL W NASZYM MIEŚCIE [FILM]

Krzysztof Czapul

Korzystamy z plików cookie, aby lepiej dostosować się do Twoich preferencji. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz wyłączyć tę opcję w swojej przeglądarce. Zaakceptuj Czytaj więcej