serpol praca

Okno na Wągrowiec
Grzegorz Piechowiak
Kultura Wiadomości Wydarzenia

Grzegorz Kupczyk akustycznie zaśpiewa TURBO! [FILM]


zatrudnie
artdent baner

Ten koncert już w najbliższą sobotę na Rynku w Gołańczy.

– Sensacyjny projekt słynnego, wieloletniego wokalisty zespołu TURBO, znanego z takich przebojów, jak „Dorosłe dzieci”, „Jaki był ten dzień” czy „Smak ciszy”, współpracujący w przeszłości także z zespołami NON IRON, WIEKO, ESQUARIAL oraz Czesławem Niemenem – wyjaśniają organizatorzy.

Grzegorz Kupczyk wystąpi w towarzystwie muzyków. Początek koncertu o godzinie 20.00.

Grzegorz Kupczyk

Pierwsze kroki na scenie Grzegorz postawił już w wieku 7 lat w roku 1965 i był to jego pierwszy publiczny występ (Międzyzdroje,). W wieku 14 lat (1972) założył pierwszy zespół wokalny. Jednym z pierwszych zespołów rockowych Grzegorza Kupczyka, w którym artysta grał na basie była grupa De Luxe, która powstała w roku 1973. Następne zespoły to m.in.: Wbrew, Quant, Ares, Kontrast (z którą otrzymał pierwszą nagrodę na przeglądzie piosenki w Polanicy Zdroju).

12 grudnia 1980 roku Grzegorz został wokalistą grupy Turbo, z tą datą rozpoczęła się w pełni jego profesjonalna kariera, którą można podzielić na trzy istotne okresy, w których równocześnie jest on wokalistą trzech bardzo ważnych w historii polskiego Rocka grup: Turbo, Ceti i Non Iron. Ten czas trwa do roku 2007, gdy ostatecznie rozstaje się z zespołem Turbo, aby poświecić się wyłącznie założonej przez siebie grupie Ceti, z którą współpracuje do dziś.

Rok 2001 to rok sukcesów i uznania dla Grzegorza, który w tym czasie został wręcz obsypany nagrodami otrzymuje bowiem: nominację do „Wodników” (wielkopolski odpowiednik „Fryderyków”) za całokształt działalności, otrzymuje wyróżnienie miesięcznika „Metal Hammer” w kategorii wokalista roku; w ich rankingu albumów roku pojawia się też wtedy także płyta artysty z grupą Ceti „Demony Czasu”, a utwór „Feniks” zajął czwarte miejsce na liście czytelników ww. miesięcznika. Grzegorz Kupczyk został również wysoko notowanym wokalistą w rankingu pisma „Thrashem’all”, a w podsumowaniu roku 2001 „Metal Hammera” został on wybrany osobowością roku i zajął wg czytelników pisma pierwsze miejsce jako wokalista i drugie miejsce jako muzyk roku.

28 listopada 2012, jako pierwszy muzyk hardrockowy i jedyny artysta gatunku, po raz pierwszy w historii naszego kraju odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, nadanym mu przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego za wybitny wkład w kulturę narodową.

Na koncie Grzegorz Kupczyk ma 59 publikacji zrealizowanych z zespołami Turbo, Ceti, Non Iron i gościnnie z innymi.

Fot. FB Grzegorz Kupczyk

Czytaj także

Sławomir będzie GWIAZDĄ gminnych dożynek

Redakcja

Koncert muzyka „eX-Myslovitz” w… prywatnym mieszkaniu! Możesz w nim wziąć udział

Redakcja

Zamek w Gołańczy jednak doczeka się rewitalizacji?

Redakcja