Okno na Wągrowiec

Wiadomości Wiadomości z ratusza Wydarzenia

Energia z wód geotermalnych szansą dla Wągrowca

Energia geotermalna pochodzi z wnętrza Ziemi. Czy Wągrowiec poszuka jej u siebie? Hasło promocyjne miasta Wągrowiec Wyzwala Energię zobowiązuje. Przez wiele lat zastanawialiśmy się, czy takie zasoby znajdują się na naszym terenie. Dzięki środkom zewnętrznym mamy teraz okazję się o tym przekonać.

W sierpniu bieżącego roku miasto otrzymało dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wynosi blisko 14 milionów złotych. Środki te mają być przeznaczone na wykonanie próbnego odwiertu geotermalnego. Realizacja tego przedsięwzięcia pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie, czy w granicach naszego miasta znajdują się złoża wód geotermalnych. Przyznana dotacja oraz planowany zwrot podatku VAT od przedsięwzięcia stanową 100 procent wartości inwestycji, czyli miasto Wągrowiec nie poniesie wydatków ze środków własnych na wykonanie tego zadania.

Mając na uwadze utrzymujący się wzrost cen uprawnień do emisji CO2 (od początku 2018 roku do chwili obecnej ich cena wzrosła blisko dziesięciokrotnie) oraz ceny gazu ziemnego, należy szukać alternatywnych rozwiązań energetycznych, jakie będą mogły być wykorzystywane w przyszłości. Jednym z nich może być geotermia. Wody termalne mogą zostać wykorzystane na potrzeby energetyczne lub rekreacyjne.

– Obecnie priorytetem jest próbny odwiert, który pozwoli zbadać i ocenić zasoby wód termalnych, które mogą stać się lokalnymi zasobami dla produkcji energii cieplnej. Zróbmy to dla naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń. Taka szansa na skok cywilizacyjny w najbliższym czasie może się nie powtórzyć – uważa burmistrz Jarosław Berendt.

Temat geotermii zostanie poruszony przez radnych miejskich podczas grudniowej sesji. To od ich decyzji będzie zależeć, czy otrzymane dofinansowanie ze środków NFOŚiGW w ramach programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce” zostanie wykorzystane.

Czytaj także

ALE TEMAT: Trener z wągrowieckiego klubu będzie walczył na gali MMA! [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja

COVID-19: Mamy 12 nowych ZAKAŻEŃ. 271 osób na kwarantannie [RAPORT DZIENNY]

Redakcja

COVID-19: Mamy 21 nowych ZAKAŻEŃ. 252 osoby na kwarantannie [RAPORT DZIENNY]

Redakcja