Okno na Wągrowiec

Gospodarka Samorząd i polityka Wiadomości Wydarzenia

DRUGA UCHWAŁA o dofinansowaniu wymiany pieców TEŻ OKAZAŁA SIĘ BUBLEM! RIO uchyliła ją tym razem częściowo

Nie ma litości dla wągrowieckiego magistratu Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu.

Po raz kolejny wągrowiecka uchwała wprowadzająca dopłaty do wymiany pieców okazała się wadliwa prawnie. Przygotowali ją urzędnicy z Urzędu Miejskiego w Wągrowcu, zaaprobowali radcy prawni magistratu, złożył pod głosowanie burmistrz, a przegłosowali radni Rady Miejskiej.

Na szczęście tym razem (inaczej, niż w trakcie pierwszego podejścia kilka miesięcy temu) Regionalna Izba Obrachunkowa nie zdecydowała się na uchylenie całej uchwały, a jedynie kilku jej zapisów. Dzięki temu program wreszcie będzie mógł ruszyć.

Przypomnijmy, że w lutym władze Wągrowca obwieściły, że wprowadzają program dofinansowania dla mieszkańców, którzy podejmą się wymiany pieców. Wągrowczanie mieli otrzymać finansowe wsparcie, jeśli zdecydowaliby się na wymianę starego pieca na nowy, bardziej ekologiczny. Miasto chciało przeznaczyć w tym roku na ten cel w sumie sto tysięcy złotych.

27 lutego przedłożoną przez burmistrza Jarosława Berendta uchwałę przegłosowali wągrowieccy radni. Niestety, wkrótce okazało się, że miejscy urzędnicy nie poradzili sobie z zadaniem przygotowania programu. 7 kwietnia Regionalna Izba Obrachunkowa w Poznaniu uznała wągrowiecką uchwałę w tej sprawie za w całości nieważną.

RIO wytknęła Radzie Miejskiej w Wągrowcu szereg błędów, o których szczegółowo pisaliśmy w artykule NIE BĘDZIE DOFINANSOWANIA DO WYMIANY PIECÓW! Wągrowiecka uchwała uznana za niezgodną z prawem.

Wągrowiecki samorząd postanowił podejść do sprawy jeszcze raz. Burmistrz Jarosław Berendt przedłożył radnym nowy projekt uchwały, tym razem mający być już pozbawiony błędów prawnych. 28 kwietnia, na, przeprowadzonej zdalnie sesji Rady Miejskiej w Wągrowcu, rajcy jednogłośnie przyjęli poprawioną uchwałę. Informowaliśmy o tym w artykule WAŻNE: Radni przyjęli jeszcze raz uchwałę o dopłatach do wymiany pieców. Poprzednia była niezgodna z prawem.

Tymczasem dzisiaj w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego została opublikowana uchwała Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu stwierdzająca nieważność drugi raz przegłosowanej przez wągrowieckich radnych uchwały w zakresie aż czterech różnych zapisów z powodu ich sprzeczności z przepisami prawa.

Dzięki jednak temu, że tym razem RIO nie zdecydowała się na uchylenie całej uchwały, a jedynie pojedynczych jej zapisów, program będzie mógł wreszcie ruszyć. Urzędnicy z magistratu zapewne w napięciu czekali na to rozstrzygnięcie, bowiem również dzisiaj na stronie internetowej Urzędu Miejskiego została w końcu opublikowana informacja o rozpoczęciu naboru wniosków na dotację. Możesz się z nią zapoznać TUTAJ.

Źródło: Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego

Czytaj także

KILKA LAT OKRADAŁ SWOJĄ DZIEWCZYNĘ I JEJ RODZINĘ!

Remigiusz Priebe

BŁĘDY W PROJEKCIE: BUDŻET OBYWATELSKI WĄGROWCA ZAMIAST NA ROK 2021, TO JEST NA 2020 i 221?!

Redakcja

TAK POJECHAŁ CIĘŻARÓWKĄ, ŻE AŻ POGUBIŁ CEGŁY

Krzysztof Czapul