Okno na Wągrowiec
Wiadomości Wiadomości z ratusza Wydarzenia

Czyste Powietrze? Czas skorzystać!

kondolencje majchrzak

Mieszkańcy Wielkopolski, w tym również wągrowczanie, mają tylko do końca 2023 roku czas, by pozbyć się zatruwającego powietrze „kopciucha”.

Obowiązek wymiany przestarzałego pieca na paliwo stałe, na nowe, bardziej ekologiczne źródło ciepła spoczywa na wszystkich właścicielach posesji opalanych starymi piecami na węgiel i drewno. Najszybciej i najtaniej można to zrobić przy wykorzystaniu bezzwrotnej dotacji w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Wnioski o dofinansowanie z tego źródła złożyło już ponad 70 mieszkańców Wągrowca.

Przypomnijmy, że uruchomiony w 2018 r. program „Czyste Powietrze” pozwala uzyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca i termomodernizację domu. Celem „Czystego Powietrza” jest walka z dokuczliwym problemem smogu w Polsce. Nie wszyscy bowiem zdają sobie sprawę, że smog – co potwierdzają badania Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami – produkują głównie nasze domowe piece, które emitują aż 52 proc. szkodliwego pyłu PM10.

O dopłaty w ramach programu „Czyste Powietrze” mogą starać się:

właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych,

właściciele i współwłaściciele wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Osoby zainteresowane udziałem w programie „Czyste Powietrze” muszą spełniać kryterium dochodowe. Żeby starać się o podstawowy poziom dofinansowania (do 30 tys. zł), należy mieć dochód roczny nieprzekraczający 100 tys. zł. Z kolei, aby otrzymać podwyższony poziom dofinansowania (do 37 tys. zł), przeciętny miesięczny dochód na osobę w gospodarstwie domowym nie może przekraczać:

1564 zł dla gospodarstwa wieloosobowego, 2189 zł dla gospodarstwa jednoosobowego.

Wysokość dotacji, jaką można uzyskać, zależy również od planowanego zakresu prac. Przykładowo osoby, które chcą tylko ocieplić dom, bez wymiany pieca, mogą liczyć na maksymalnie 10 tys. zł.

Gdzie dowiedzieć się więcej o programie?

W Urzędzie Miejskim w Wągrowcu działa punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące programu „Czyste Powietrze”. W naszym punkcie udzielamy również pomocy w zakresie wypełnienia i złożenia wniosku o dofinansowanie.

Adres punktu:

Urząd Miejski w Wągrowcu, ul. Kościuszki 15A, 62-100 Wągrowiec, kontakt telefoniczny: 67 26 80 333.

Wiele pożytecznych informacji można zdobyć korzystając z naszej podstrony poświęconej programowi „Czyste Powietrze”. https://www.wagrowiec.eu/pl/dla-mieszkanca/miasto/ochrona-srodowiska/czyste-powietrze

***

Do tej pory Polacy najchętniej wymieniali posiadane „kopciuchy” na gazowe kotły kondensacyjne (45,4 proc.). Na drugim miejscu znalazły się kotły na biomasę (19,55 proc.), na trzecim nowoczesne kotły węglowe (15,89 proc.), a na czwartym – powietrzne pompy ciepła (13,41 proc.). Należy jednak zaznaczyć, że od 1 stycznia 2022 r. nie będzie można otrzymać z „Czystego Powietrza” środków na zakup kotła na węgiel.

https://www.youtube.com/watch?v=8674Mq1so9c&t=4s

Czytaj także

Nasze Muzeum do remontu i zamknięte do odwołania

Redakcja

Na ślubnym kobiercu stanęli Karolina i Jakub [ZDJĘCIA]

Redakcja

Czesław Lang odwiedził Wągrowiec. Przez nasze miasto ma przejechać Tour de Pologne [ZDJĘCIA]

Redakcja