Okno na Wągrowiec
Edukacja Kultura Wiadomości

Co ty wiesz o Pałukach? [FILM]

Wiecie co to jest „ryjok”, „żupan”, „bandy”, „fartuch”? Albo dlaczego tradycyjny haft naszego regionu jest nazywany „haftem tysiąca dziurek”?

„Alfabet Tradycji – Wielkopolska” opublikował film o Pałukach, w którym tłumaczy, jak wygląda tradycyjny strój i haft tego regionu. Poznamy także Krystynę Ługiewicz, znakomitą pałucką hafciarkę. A Karolina Ociepka i Aleksander Kwietniak pokażą na sobie tradycyjny strój pałucki.

Dzięki temu dowiemy się co to jest ryjok, żupan, bandy oraz fartuch.

https://www.facebook.com/AlfabetTradycji/videos/1455397017992474/UzpfSTMxODU1MzI4NDg5MzYyMTozNDkyNjUwNjA3NDgzODU3/?__tn__=%2Cd%2CP-R&eid=ARDXvjV83CipRj6EN75k4kik1Xl4Ia7AsKi3eJKxaMIRmxlHBJ6-teLG0178_29dq6QYCzHMh-A2tsgM

PAŁUKI

Mikroregion etnograficzny położony w północno-wschodniej części Wielkopolski. Obszar Pałuk wytycza położenie rzek: Noteci i Wełny, a główne ośrodki miejskie to: Żnin, Szubin, Kcynia i Wągrowiec. Kultura tradycyjna Pałuk ma rdzeń wielkopolski, do najważniejszych przejawów dziedzictwa kulturowego należą tu stroje z charakterystycznym bogatym haftem, sakralna rzeźba spotykana w kapliczkach, drewniane budownictwo oraz meblarstwo, jak również śpiew, tańce i obrzędy. Pałuki wyróżniają również rozmaite formy zdobienia domów, wykonywane z kwiatów tworzonych z jednobarwnej bibuły karbowanej (ramy do obrazów, rózgi pałuckie, pająki, plotki).

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2020”

Źródło: Muzeum Regionalne w Wągrowcu, „Alfabet Tradycji – Wielkopolska”

Czytaj także

FERIE W WĄGROWCU: Sprawdź, jakie i gdzie czekają na ciebie atrakcje [PLAKATY]

Redakcja

WSPOMNIENIE O… Emilii Molendowskiej

Redakcja

Przyjdź do muzeum, zagraj w planszówkę i pokaż jak znasz swoje miasto

Redakcja