Okno na Wągrowiec
Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości

BUDŻET OBYWATELSKI: Z 4. projektów wągrowczanie wybiorą jeden do realizacji

Wśród siedmiu propozycji, które w tym roku zostały zgłoszone przez mieszkańców naszego miasta, cztery przeszły pozytywną ocenę formalną i merytoryczną.

Kolejny etap konsultacji społecznych w ramach Wągrowieckiego Budżetu Obywatelskiego 2025 za nami. Dziś, czyli w piątek, 16 sierpnia,- po prezentacji zgłoszonych przez wągrowczan projektów, które uzyskały pozytywną ocenę formalną i merytoryczną – odbyło się losowanie ich kolejności w głosowaniu. Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego zakwalifikował w tym roku do głosowania cztery z siedmiu zgłoszonych projektów.

To już XI edycja Wągrowieckiego Budżetu Obywatelskiego. Od 1 do 21 lipca mieszkańcy mogli zgłaszać swoje projekty za pomocą internetowej platformy konsultacyjnej. Przesłane wnioski zostały następnie zweryfikowane pod względem formalnym, zgodności z prawem, wykonalności technicznej oraz poprawności kalkulacji kosztów przez Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego, powołany przez Burmistrza Wągrowca.

W wyniku losowania zgłoszone pomysły, które przeszły pozytywna weryfikację uzyskały następujące numery:

Projekt nr 1: Aktywni na 100-lecie MKS Nielba Wągrowiec

Projekt zakłada aktywizację sportową mieszkańców miasta poprzez organizację cyklu turniejów i zawodów w różnych dyscyplinach sportu, które na przestrzeni lat kształtowały społeczność Wągrowca i przynosiły miastu dumę. Zajęcia, w takich dyscyplinach sportowych, jak: piłka nożna, piłka ręczna, pływanie, siatkówka, tenis, brydż, lekkoatletyka, hokej, piłka nożna halowa, kolarstwo oraz nordic walking, będą odbywać się w plenerze oraz w obiektach sportowych miasta Wągrowca, od stycznia do października 2025 roku. Oprócz upamiętnienia jubileuszu 100 lat istnienia MKS Nielba Wągrowiec, turnieje i zawody społeczno-sportowe będą promowały sport i rekreację na świeżym powietrzu, zdrowy tryb życia, a przy okazji przyczynią się do integracji i lepszego samopoczucia mieszkańców miasta.

Projekt nr 2: Edukacyjny Ogród Zabawy – Kreatywne Przedszkole

Celem projektu jest stworzenie bezpiecznego, innowacyjnego i inspirującego placu zabaw przy Przedszkolu nr 1. Zagospodarowana przestrzeń stanie się, dzięki zamontowanym urządzeniom, nie tylko nowym terenem zabaw, ale także miejscem rozwoju umiejętności poznawczych, motorycznych i społecznych dla uczęszczających do przedszkola dzieci. Dodatkowo urządzenia będą wspierać dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, pomagając w rozwijaniu ich umiejętności w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.

Projekt nr 3: Ogród zmysłów – piękniejsze Straszewo

Głównym założeniem projektu jest przekształcenie niezagospodarowanego terenu zielonego na miejsce rekreacji i wypoczynku wraz ze strefą sensoryczną dla mieszkańców osiedla i miasta. Ogród ma także wspomagać rehabilitację i profilaktykę osób w każdym wieku. Jednocześnie – dzięki oddziaływaniu na rozmaite zmysły: smaku, dotyku, zapachu, słuchu czy wzroku – będzie pełnić funkcje terapeutyczne, socjalizujące i edukacyjne wśród osób z różnymi formami niepełnosprawności. Dodatkowo charakterystyka i elementy składowe ogrodu mają zachęcić mieszkańców do spędzania czasu na łonie natury, a zarazem sprawdzenia ich percepcji na różnorakie bodźce.

Projekt ma zapewnić bezpieczne i wygodne poruszanie się po ogrodzie wszystkim użytkownikom, służąc – poprzez budowanie więzi interpersonalnych – integracji  społecznej.

Projekt nr 4: Modernizacja promenady na odcinku od ul. Bartodziejskiej do ul. Kościuszki – etap II

Poprawa bezpieczeństwa i komunikacji pomiędzy centrum miasta a osiedlem Osada, które coraz bardziej się rozrasta, to główny cel projektu, będącego kontynuacją ubiegłorocznego zwycięskiego zadania w ramach budżetu obywatelskiego. W jego ramach wykonano już projekt inwestycji dla całego odcinka promenady pomiędzy ulicami Bartodziejską i Kościuszki oraz planowana jest modernizacja oświetlenia do końca 2024 r. Proponowane zadanie ma polegać na ułożeniu nawierzchni mineralnej na całej długości promenady pomiędzy ulicami Bartodziejską i Kościuszki, a także na wymianie oraz zakupie ławek, koszy na śmieci oraz psich pakietów.

Już za kilka dni, 22 sierpnia, rozpocznie się głosowanie. Potrwa do 11 września. Każda osoba uprawniona do głosowania może głosować tylko raz i oddać tylko jeden głos. W celu oddania ważnego głosu należy zaznaczyć wybrany przez siebie projekt, wpisać swój numer PESEL, zaznaczyć zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb BO oraz oświadczenie o zapoznaniu się z Regulaminem. Następnie wystarczy kliknąć okienko ”Oddaj głos”.

System poinformuje o tym czy głos został oddany prawidłowo. W przypadku kłopotów z oddaniem głosu można kontaktować się z Wydziałem Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji Miasta i Zdrowia Urzędu Miejskiego w Wągrowcu tel. 67 26 80 332.

Swój projekt wybrać będzie mógł każdy mieszkaniec miasta, korzystając z platformy konsultacyjnej. Ostateczne wyniki tegorocznej edycji poznamy 13 września.

Źródło: wagrowiec.eu

Źródło: wagrowiec.eu

Czytaj także

KOBIETY: Będzie u nas BEZPŁATNA mammografia [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja

Radni zdecydowali: NIE BĘDZIE OPŁAT za jazdę miejskimi autobusami i podwyżek w podatkach

Krzysztof Czapul

Dziś sesja. Radni zajmą się m.in. wprowadzeniem opłat za przejazdy miejskimi autobusami i podwyżką podatków

Krzysztof Czapul