Dokładnie 13 maja 1851 roku urodził się Bogdan Franciszek Serwacy Hutten-Czapski, herbu Leliwa. Znacząca i kontrowersyjna postać, która miała wielki wpływ na rozwój Ziemi Gołanieckiej.
Tę rocznicę przypomina lokalny fejsbukowy profil „Moja Gołańcz – wczoraj, dziś i jutro”.
171 lat temu w Smoguleckiej Wsi przyszedł na świat Bogdan Franciszek Serwacy Hutten-Czapski herbu Leliwa (niem. Bogdan Graf von Hutten-Czapski) – hrabia, polityk pruski i polski, burgrabia Cesarskiego Zamku Poznańskiego, kurator uczelni warszawskich 1915–1918, prezydent Związku Polskich Kawalerów Maltańskich 1926–1937, właściciel ordynacji Smogulec, doctor honoris causa Uniwersytetu i Politechniki Warszawskiej, bywalec zachodnich dworów i Watykanu.
– Dla Prusaków był Polakiem, katolikiem i ze względu na swój stan kawalerski uważany był za przebranego księdza – agenta Watykanu – tak opisuje to „Moja Gołańcz – wczoraj, dziś i jutro”, dodając, że przez Polaków uznawany był zaś za wiernego sługę i emisariusza pruskiego państwa i jego interesów, który pod koniec swego życia próbował odpokutować swoje „pruskie grzechy” angażując się w lokalną działalność dobroczynną na rzecz Wielkopolan i Kościoła.
Hutten-Czapski tak opisywał siebie w jednym z pamiętników: „.. pochodzenie szlacheckie, narodowość polska, obywatelstwo pruskie, wyznanie katolickie, liberalne poglądy polityczne, niezależność ekonomiczna, wychowanie kosmopolityczne, radość życia, żądza wiedzy, chęć do pracy i do podróżowania były decydującymi elementami mego długiego życia”.
Hrabia Bogdan Hutten – Czapski zmarł 7 września 1937r. w Poznaniu. Pochowany został w podziemiach kaplicy grobowej kościoła pw. św. Katarzyny i bł. Marii Karłowskiej w Smogulcu.
Źródło: Moja Gołańcz – wczoraj, dziś i jutro