Kolejna niezwykła fotografia ze zbiorów wągrowieckiego Muzeum Regionalnego.
Ostatnio pisaliśmy o niezwykłej rodzinie, która nie mogąc patrzeć na śmieci w wągrowieckich lasach, sama wzięła się za ich uprzątnięcie. Przy tej okazji warto przypomnieć, kto ten las sadził, wiele, wiele lat temu…
Pracownicy naszego muzeum wyjaśniają, że lasy w północnej części Wągrowca zostały posadzone na obszarze dawnych upraw majątku durowskiego.
– Majątek ten przez sto lat pozostawał w rękach rodziny Kegli, a zalesienie znacznej jego części przeprowadzono po przejęciu go przez władze pruskie (ostatnia dekada XIX wieku). We wcześniejszym okresie rozległy las znajdował się na południe od Wągrowca, w tym na obszarze dzisiejszego Berdychowa i Taszarowa. Był to las, który przez wieki nazywano „Lesiskiem” – tłumaczą nasi muzealnicy.
Na fotografii, którą prezentujemy widzimy przerwę śniadaniową, podczas pracy przy sadzeniu młodych sosen w Nadleśnictwie Durowo. To najpewniej 1915 rok.
Na zdjęciu jest młodzież z Wągrowca i Durowa, przy koniu stoi Walenty Kaczmarek z Durowa. Na pniu zaś siedzi leśniczy Woll. Na zdjęciu brakuje nadleśniczego Hintelmanna, który rezydował w siedzibie nadleśnictwa – dawnym dworku rodziny Kegli w Durowie.
Źródło: Muzeum Regionalne w Wągrowcu (fotografia koloryzowana)