Analizę przeprowadził Główny Inspektorat Ochrony Środowiska – Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Poznaniu.
Na podstawie dokonanej analizy stwierdzono, że istnieje ryzyko przekroczenia dozwolonej liczby dobowych przekroczeń dopuszczalnego poziomu pyłu PM10 w roku 2019 na następujących stanowiskach pomiarowych:
- Poznań, ul. Spychalskiego
- Kalisz, ul. Wyszyńskiego
- Gniezno, ul. Paczkowskiego
- Piła, ul. Kusocińskiego
- Wągrowiec, ul. Lipowa.
Na stanowiskach w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego, Nowym Tomyślu, Ostrowie Wielkopolskim i Pleszewie normy zostały już przekroczone.
Dodatkowo stwierdzono ryzyko wystąpienia przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu dla wszystkich stanowisk pomiarowych w naszym województwie.
Analiza wyników pomiarów obejmuje okres od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r.
Warto wyraźnie zaznaczyć, że na 230 miast i gmin w Wielkopolsce, GIOŚ posiada stacje pomiarowe w zaledwie 13-tu. Mimo więc faktu, że obiektywnie mamy zanieczyszczone powietrze, nie oznacza to, że jest ono gorsze niż w większości wielkopolski miejscowości. Po prostu w 94 procentach z nich nie prowadzi się żadnego monitoringu zanieczyszczeń.
Aktualny stan powietrza w Wągrowcu zawsze możesz sprawdzić na stronie głównej naszego portalu.
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie.
Dopuszczalna norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się dopiero, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 100 mikrogramów na metr sześcienny, a poziom alarmowy dobowego stężenia ustalono na poziomie 150 mikrogramów na metr sześcienny.