Okno na Wągrowiec

Wiadomości Wiadomości z ratusza Wydarzenia Zwierzęta

Zaadoptuj zwierzaka! Wągrowieckie koty czekają [ZDJĘCIA]

art dent 800
BNP-misja-sam-800x600

Do schroniska „Cywil” w Rybowie trafiają bezdomne psy oraz koty znajdowane na ulicach Wągrowca. W przypadku psów odławiane są wszystkie bezdomne zwierzęta, natomiast z populacji kotów tylko te, które nie radzą sobie z bezdomnością lub pilnie potrzebują opieki weterynaryjnej.

W tym tygodniu w ramach naszej wakacyjnej akcji „Zaadoptuj zwierzaka” przedstawiamy galerię z wizerunkami kotów, które znalazły się w schronisku „Cywil” w Rybowie i są już gotowe, aby trafić w ręce odpowiedzialnych opiekunów. Wszystkie koty przeznaczone do adopcji są zdrowe, wysterylizowane i oswojone, dzięki czemu powinny szybko przyzwyczaić się do nowych warunków życia. Jeśli ktoś chce przygarnąć pod swój dach podopiecznego schroniska może telefonicznie umówić się na wizytę adopcyjną (tel. 573 221 484).

Koty wolno żyjące mają prawo bezpiecznie żyć w miejscu swojego bytowania – wynika to z przepisów prawa o ochronie zwierząt. Oznacza to, że nie mogą być przeganiane, wyłapywane, wywożone, czy przesiedlane. Tylko w wyjątkowych okolicznościach, kiedy na przykład z powodu choroby zagrożone jest życie kota, trafia on do schroniska.

Miasto Wągrowiec, w ramach programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt, zapewnia opiekę wolno żyjącym kotom. Obecnie na terenie miasta działa dwunastu społecznych karmicieli, którzy są zarejestrowani w Wydziale Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Wągrowcu. Miejsca bytowania wolno żyjących kotów są monitorowane, a społeczni opiekunowie kotów wykładają w tych miejscach karmę, która w ilości około 700 kg rocznie jest przekazywana przez miasto.

Bardzo ważnym aspektem naszej działalności jest sterylizacja odłowionych osobników, która pozwala na kontrolowanie populacji wolno żyjących zwierząt. Rocznie finansujemy zabiegi sterylizacji około 150 kotów – wyjaśnia Maciej Strzelecki, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Urzędu Miejskiego w Wągrowcu.

Czytaj także

SPOTKANIE Z DAWIDEM OGRODNIKIEM!

Redakcja

COVID-19: U nas NOWYCH ZAKAŻEŃ nie ma. Kilka osób WIĘCEJ na kwarantannie [RAPORT DZIENNY]

Redakcja

Szczepieniobus kolejny raz w Wągrowcu

Urząd Miejski w Wągrowcu