Okno na Wągrowiec

Kronika Odeszli Wiadomości Wspomnienie o...

WSPOMNIENIE O… Janusz Kotecki

BNP-misja-sam-800x600

Przez wiele lat był cenionym lekarzem. Zaangażowany w działalność na rzecz społeczności ukochanego Łekna.

Janusz Kotecki urodził się w Rakowie (gm. Damasławek) 1.10.1933 roku. Ojciec był kierownikiem szkoły w Rakowie od 1923 roku. Matka – Maria z domu Buksakowska pochodziła z rodziny rolniczej z Gołańczy. Był trzecim dzieckiem Marii i Józefa Koteckich: siostra Henryka z zawodu nauczycielka, brat Marian – adwokat.

Janusz w czasie okupacji niemieckiej uczęszczał do szkoły dla polskich dzieci w Rakowie, następnie ukończył Państwowe Gimnazjum a później Liceum Ogólnokształcące w Wągrowcu. Po zdaniu matury rozpoczął studia medyczne w Poznaniu na Wydziale Lekarskim. 

W 1957 roku, jako student 5 roku, odbywał praktykę lekarską w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Łeknie, który mieścił się przy ul. Jeziornej.

W latach 1961-1967 pracował na oddziale ginekologiczno-położniczym w Wągrowcu. W 1967 roku założył rodzinę z żoną Marią i zamieszkali w Gołańczy. Również tego samego roku doktor Kotecki otrzymał propozycję pracy w Wiejskim Ośrodku Zdrowia w Łeknie, którą podjął 3 lipca i wraz z rodziną zamieszkał w nowobudowany wówczas Ośrodku Zdrowia, gdzie przepracował 40 lat jako lekarz ogólny. Pracując w Łeknie, nadal pracował w Poradni „K” dla kobiet, jako specjalista ginekolog położnik oraz pełnił dyżury nocne w szpitalu w Wągrowcu.

W tamtych czasach praca lekarza była bardzo trudna, wymagała wielu wyrzeczeń. Również praca w Ośrodku Zdrowia wymagała od doktora poświęceń, gdyż brakowało personelu. Często do późnych godzin wieczornych i nocnych odwiedzał swoich pacjentów, wizyty domowe odbywały się również w niedziele. Doktor Kotecki zawsze jednak miał potrzebę służenia swoim pacjentom, którzy byli dla niego najważniejsi.

Lekarz przeszedł na emeryturę w 2007 roku, ale nadal chciał być aktywny, współdziałał ze społecznością Łekna i okolic w ramach Klubu Seniora „Cystersi” oraz Towarzystwa Miłośników Łekna. Zaangażowany był również w działalność Towarzystwa Świętego Wojciecha przy Parafii pw. św. Wojciecha w Wągrowcu.  Zawsze interesował się historią i chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami i wiedzą z młodszymi pokoleniami.

Pan Janusz Kotecki zawsze chętnie udzielał się i uczestniczył w życiu społecznym oraz brał udział w lokalnych działaniach i uroczystościach gminnych.

Doktor Janusz Kotecki zmarł w poniedziałek 22 lutego.

Źródło: gmina Wągrowiec

kondolencje Dziwulski
Podziekowania Ewertowska
kondolencje Bartkowiak Wojewoda
kondolencje Bartkowiak
kondolencje Ewertowski

Czytaj także

Z OSTATNIEJ CHWILI: POŻAR w Łeknie

Krzysztof Czapul

WSPOMNIENIE O… Krystyna Kowalczewska i Zygmunt Rozmarynowski

Krzysztof Czapul

ODWOŁANO Targ Wielkanocny w Łeknie

Krzysztof Czapul