Okno na Wągrowiec
Gorący temat Na luzie To ci historia Wiadomości Wydarzenia

WAŻNA ROCZNICA. 425 lat temu odwiedziła nas królewska para! Tutaj poczęli następcę tronu?

13 września 1594 roku do naszego miasta zawitał król Zygmunt III Waza wraz z małżonką, Anną Habsburżanką.

Para, prawdopodobnie w trakcie jednej ze swoich podróży ze Szwecji do Polski, była przejazdem w Wągrowcu. Zygmunt i Anna zatrzymali się na noc w domu miejscowego opata zakonu cystersów, czyli w popularnej opatówce – dzisiejszej siedzibie Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

W ostatnim czasie przypadkowo dostrzegliśmy, że dziewięć miesięcy później przyszedł na świat następca tronu Władysław IV Waza – zauważają wągrowieccy muzealnicy. Czy kolejny król Polski został poczęty właśnie w naszym mieście? Nie jest to wykluczone!

Zygmunt III Waza (po szwedzku Sigismund) urodził się 20 czerwca 1566 roku w Gripsholm – rezydencji królów szwedzkich, a zmarł 30 kwietnia 1632 roku w Warszawie. Był królem Polski i wielkim księciem litewskim w latach 1587–1632 oraz księciem Finlandii i królem Szwecji, gdzie faktycznie panował tylko w latach 1592–1599, jednak formalnie szwedzki tytuł zachował aż do śmierci.

W latach 1592–1599 był głową unii polsko-szwedzkiej. Był synem króla szwedzkiego Jana III Wazy i królewny polskiej Katarzyny Jagiellonki, po kądzieli wnukiem króla Zygmunta Starego i królowej Bony. Spłodził królów polskich Władysława IV i Jana Kazimierza. To właśnie za panowania Zygmunta III Rzeczpospolita osiągnęła swój największy obszar w historii.

Wizytę króla w Wągrowcu odtworzył na obrazie i linorycie nieżyjący już wągrowiecki artysta Ignacy Borucki.

Źródła: Muzeum Regionalne w Wągrowcu oraz Wikipedia.

Czytaj także

Kilka razy był zatrzymywany przez policję. Miał dwa sądowe ZAKAZY jazdy. Teraz trafi za KRATKI!

Redakcja

Kolejne zmiany w organizacji ruchu na ulicy Skockiej w Wągrowcu

Redakcja

Gwiazdą wągrowieckiej Rock Nocy słynny Proletaryat! [POSŁUCHAJ]

Krzysztof Czapul