Okno na Wągrowiec

Gorący temat Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

WAPNO NA SKRAJU NIEWYPŁACALNOŚCI! W GMINIE PROWADZONO KREATYWNĄ KSIĘGOWOŚĆ!

Jest duże prawdopodobieństwo, że gmina Wapno będzie pierwszą w Wielkopolsce, w której będzie musiał zostać wprowadzony przymusowy program naprawczy.

Okazało się, że w gminie prowadzona była kreatywna księgowość – w prognozach finansowych wpisywane były znacznie mniejsze kwoty spłat zadłużenia, niż wynikało to z zawartych umów. Gdyby zapisy były prawdziwe, byłoby jasne, że zadłużenie gminy przekroczyło dopuszczalne limity!

Ścisły nadzór nad gminą wprowadziła Regionalna Izba Obrachunkowa – poinformował w rozmowie z Waszym Radiem FM wójt Maciej Kędzierski, który aktualnie negocjuje z bankami wydłużenie okresu spłaty kredytów.

Jeśli jednak się to nie uda, gmina będzie miała problem, by uchwalić realny budżet na przyszły rok, bowiem w ciągu 12 miesięcy samorząd będzie musiał spłacić aż pół miliona złotych. Całkowity dług Wapna wynosi około 3 milionów złotych.

Wszystko zamierza w tym kierunku, że na przyszły rok gmina Wapno ten budżet uchwali i będzie istnieć, będzie dalej trwać – wyraża nadzieję wójt Kędzierski i dodaje: – To co dla mnie jest istotne, to kwestia zachowania samodecydowania o sobie.

Czasu na rozwiązanie problemu jest bardzo mało, bowiem projekt przyszłorocznego budżetu gmina powinna przedstawić Regionalnej Izbie Obrachunkowej do 15 listopada.

Źródło: Wasze Radio FM

Czytaj także

Z OSTATNIEJ CHWILI: Komisja Rewizyjna ODRZUCIŁA wniosek o udzielenie ABSOLUTORIUM Jarosławowi Berendtowi

Remigiusz Priebe

NIE MA ZAKAŻEŃ W DPS-IE W SREBRNEJ GÓRZE. Przebadano wszystkich pracowników i mieszkańców

Remigiusz Priebe

ZAGROŻONA JEST PŁYNNOŚĆ FINANSOWA MIASTA! W budżecie Wągrowca zabraknie milionów złotych

Redakcja