Okno na Wągrowiec
Społeczeństwo Wiadomości Zdrowie

WAKACJE: Sanepid zbadał wodę w naszych jeziorach. Gdzie można się kąpać?

artdent baner

W powiecie wągrowieckim można korzystać z czterech kąpielisk.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu, po przebadaniu próbek wody, stwierdził, że woda nadaje się do kąpieli nad jeziorami:
• Stępuchowskim – kąpielisko gminne w Kozielsku (gmina Damasławek)
• Kobyleckim – kąpielisko Kobylec (gmina Wągrowiec)
• Kaliszańskim – kąpielisko Kamienica (gmina Wągrowiec)
• Durowskim – kąpielisko miejskie w Wągrowcu

– Informacja dotycząca jakości wody w kąpielisku obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu – zastrzega sanepid. Na bieżąco można sprawdzać wyniki badań wody w kąpieliskach na stronie Serwis Kąpieliskowy.

Planujesz wypoczynek nad wodą? Warto zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych.

Trzeba pamiętać, że woda to żywioł. Dlatego wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem należy zachować szczególną ostrożność. Wypoczywając z dziećmi nie spuszczaj ich z oczu. W celu uniknięcia zagrożeń warto zastosować się do kilku podstawowych zasad, dzięki którym będzie bezpieczniej.

Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk
Dostosuj się do obowiązującego regulaminu oraz zaleceń ratownika. To on odpowiada za bezpieczeństwo Twoje i Twoich najbliższych. Przestrzegaj zasad związanych z możliwością kąpieli. Biała flaga oznacza, że kąpiel jest dozwolona, natomiast czerwona flaga oznacza zakaz kąpieli.  Warto pamiętać, że dno w jeziorze lub morzu może gwałtownie się zmienić.

Zwracaj uwagę na warunki atmosferyczne
Nie wchodź do wody, gdy jej temperatura nie przekracza 19 stopni Celsjusza oraz w trakcie burzy. Pamiętaj, że skutki uderzenia pioruna w wodę są odczuwalne w zasięgu kilku kilometrów. Szczególną ostrożność zachowaj nad morzem, ponieważ woda słona bardziej przewodzi elektryczność. Warto też zwrócić uwagę na słońce. Nawet jeśli uwielbiasz słońce korzystaj z kremów z filtrem przeciwsłonecznym. Pamiętaj również o nakryciu głowy i nawadnianiu organizmu. Ponadto nie należy wbiegać do wody, gdy  ciało jest nagrzane. Nagła zmiana temperatur może okazać się niebezpieczna dla zdrowia.

Nigdy nie kąp się po spożyciu alkoholu
Nawet po najmniejszej dawce alkoholu nie wchodź do wody. Kąpiel, choćby po jednym, małym piwku to potencjalne zagrożenie.

Nie przeceniaj swoich możliwości i umiejętności pływackich
Bawiąc się kolorowymi, dmuchanymi akcesoriami, które pomagają unosić się na wodzie nie oddalaj się od linii brzegowej. W każdej chwili mogą ulec one zniszczeniu. Poza tym jeśli nie czujesz się na siłach, nie wypływaj na głęboką wodę, bo nagle możesz nie mieć siły wrócić. Jeśli chcesz wybrać się na dłuższą trasę najlepiej poproś o asekurację  z łodzi. Warto zadbać również o widoczność i założyć kolorowy czepek na głowę.

Pamiętaj o sprzęcie ratunkowym
Korzystając ze sprzętów pływających zwracaj uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo. Wypływając rowerem wodnym, kajakiem lub łódką zawsze zakładaj kapok lub kamizelkę ratunkową.

Zwracaj uwagę na dokumenty i przedmioty wartościowe
Wypoczynek to beztroska, jednak należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu portfela, dokumentów, telefonów oraz innych przedmiotów wartościowych. Nie stwarzaj okazji sprzyjającej potencjalnemu złodziejowi.

Wypoczywając pamiętaj również o obowiązującym stanie epidemii. Korzystaj z maseczek i staraj się zachować dystans oraz unikać skupisk ludzkich. Każdorazowo należy uwzględnić zalecenia oraz szczegółowe wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego opracowane wraz z Ministerstwem Zdrowia.

Źródła: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu, Serwis Kąpieliskowy, KPP Wągrowiec

kondolencje Szulczewska

Czytaj także

BEZ SŁÓW: Księży Kacerek i dworzec widziany z lotu ptaka [FOTO]

Redakcja

Święcenia kapłańskie. Będzie nowy wikariusz w wągrowieckiej parafii

Redakcja

SM INFORMUJE: Przez kilka dni przerwa w dostawie CIEPŁEJ WODY na części kilku ulic Wągrowca

Redakcja