Okno na Wągrowiec


Gorący temat Na sygnale Samorząd i polityka Wiadomości

WĄGROWIECKA PROKURATURA ODMÓWIŁA ŚCIGANIA WÓJTÓW I BURMISTRZÓW, KTÓRZY PRZEKAZALI NASZE DANE POCZCIE

Zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożyła Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Prokuratura Rejonowa w Wągrowcu odmówiła wszczęcia śledztw w sprawie przekroczenia uprawnień przez wójtów i burmistrzów z naszej okolicy, którzy przekazali dane wyborców Poczcie Polskiej przed planowanymi pierwotnie na 10 maja wyborami prezydenckimi.

Zawiadomienia w tej sprawie przeciwko czterem włodarzom złożyło stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska. Przestępstwa miały polegać na przetwarzaniu bez uprawnienia danych osobowych mieszkańców, obejmujących m.in. imiona, drugie imiona, nazwiska rodowe i przybrane, adresy zamieszkania oraz PESEL-e poprzez przekazanie ich Poczcie Polskiej.

Stowarzyszenie Watchdog nie podało których wójtów i burmistrzów dotyczyły doniesienia złożone do wągrowieckiej prokuratury, jednak poinformowało, że otrzymało cztery odmowy i opublikowało odpowiedź uzyskaną na wniosek złożony przeciwko burmistrzowi Margonina Januszowi Piechockiemu.

Odpowiadający w imieniu Prokuratury Rejonowej w Wągrowcu prokurator Michał Świniarski w uzasadnieniu odmowy wszczęcia śledztwa argumentuje, że w chaosie informacyjnym i wobec sprzecznych opinii autorytetów prawnych, burmistrz Margonina nie mógł mieć pewności, jaką decyzję należy podjąć. W związku z tym nie może być mowy o jego winie umyślnej, a nawet o winie nieumyślnej.

Obszerny fragment uzasadnienia publikujemy poniżej.

(…) Sieć Obywatelska Watchdog Polska z siedzibą w Warszawie załączyła do swojego zawiadomienia m.in. opinię prawną wskazującą na bezprawność przetwarzania danych osobowych w zakresie badanym w sprawie niniejszej. Zapewne nie będzie dla nikogo – w tym dla zawiadamiającego – zaskoczeniem konstatacja, że tzw. strona rządowa z pewnością nie jest skłonna zaakceptować poglądów w opiniach tych zawartych – by się upewnić w tym przekonaniu, wystarczy prześledzić, i to nawet nie z jakąś szczególną uwagą, przekazy medialne na ten temat. Z punktu widzenia podmiotów wymienionych na wstępie tego akapitu sytuacja jest więc patowa – jedni twierdzą, że wszystko jest w porządku, inni wywodzą, że wcale tak nie jest, przy czym i jedni, i drudzy, prześcigają się w prezentowaniu kolejnych argumentów wspierających ich punkt widzenia jako jedynie słuszny. A co na ten temat mieli myśleć prezydenci i burmistrzowie miast, wójtowie gmin? Jakie wnioski z tego wyciągnąć? Jaką drogą pójść? Jakie decyzje podjąć w ciągu zaledwie kilku dni, skoro największe autorytety prawne w tym kraju nie mogą dojść do tzw. consensusu do chwili obecnej? Odpowiedź na to pytanie jest doprawdy retoryczna, jeżeli jednak ktokolwiek jeszcze tego nie pojął, zostanie ona w tym miejscu udzielona – w panującym chaosie interpretacyjnym, w dosłownej powodzi sprzecznych poglądów, medialnych i nie tylko sporów oraz w realiach autentycznego i nieprzemijającego zagrożenia epidemiologicznego ogarniającego nie tylko Polskę, ale dosłownie prawie cały świat, a przy tym wymuszającego wiele doraźnych i z pewnością niedoskonałych rozwiązań, ma swoje uzasadnienie przyjęcie wobec żądania Poczty Polskiej S.A. zarówno postawy takiej, jaką przyjął Burmistrz Miasta i Gminy Margonin, jak i postawy całkowicie przeciwstawnej. Za każdą z obu opcji ustawią się w szeregu jej apologeci, gotowi bronić słuszności zajętego przez organ samorządowy w danym zakresie stanowiska zaciekle i do końca. W takiej sytuacji nie może być mowy nie tylko o winie umyślnej, ale nawet o winie nieumyślnej, w postępowaniu Burmistrza Miasta i Gminy Margonin – organ ten zwyczajnie nie miał w tej sytuacji możliwości stwierdzenia, czy przekazując określone dane Poczcie Polskiej S.A. postępuje słusznie, czy też nie. Zabrakło więc w jego zachowaniu winy w rozumieniu określonego emocjonalnego stosunku do przedsiębranego działania. A że przestępstwo z art. 231 § 1 k.k. można popełnić jedynie z winy umyślnej, w tym zakresie zbędne jest powielanie wyżej zaprezentowanych rozważań, wystarczy powołanie się na nie per analogiam.(…)

Fragment uzasadnienia postanowienia Prokuratury Rejonowej w Wągrowcu o odmowie wszczęcia śledztwa.

Z całą treści tego dokumentu można zapoznać się TUTAJ.

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska już zapowiedziało, że sprawy nie odpuści. – Polecamy lekturę i zabieramy się za pisanie zażaleń. Nie poddajemy się! – napisała organizacja na swoim fanpejdżu na Facebooku.

⚠️ Pisaliśmy Wam niedawno o kolejnych działaniach ws. przekazania list wyborców Poczta Polska, które podjął Panoptykon i…

Opublikowany przez Sieć Obywatelska – Watchdog Polska Czwartek, 9 lipca 2020

Sieć Obywatelska Watchdog Polska to utworzone w 2003 polskie stowarzyszenie prowadzące działalność strażniczą, czyli zajmujące się monitorowaniem i upublicznianiem działań podejmowanych przez instytucje publiczne lub inne instytucje (np. prywatne korporacje), a także przez osoby mające wpływ na sferę publiczną, w celu wykrycia nieprawidłowości w ich działaniach.

Źródło: Sieć Obywatelska – Watchdog Polska

Czytaj także

WĄGROWIECKI SĄD NAKAZAŁ WSZCZĘCIE ŚLEDZTWA WS. DZIAŁAŃ BURMISTRZA MARGONINA. Prokuratura ma zbadać przekazanie spisu wyborców poczcie

Remigiusz Priebe

SĄD WYDAŁ ODWROTNE POSTANOWIENIE WS. PRZEKAZANIA SPISU WYBORCÓW POCZCIE. Postępowania wójta gminy Wągrowiec prokuratura badać nie musi

Remigiusz Priebe

Wójt Wapna: Nie czuję się PRZESTĘPCĄ, to POLOWANIE NA CZAROWNICE

Krzysztof Czapul