serpol praca

Okno na Wągrowiec
Na sygnale Wiadomości

Wągrowiecka policja podsumowała miniony rok [FOTO]

Wczoraj w Komendzie Powiatowej Policji w Wągrowcu odbyła się odprawa roczna z Komendantem Wojewódzkim Policji w Poznaniu, podsumowująca wyniki pracy funkcjonariuszy w 2022 roku.

W odprawie uczestniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu mł. insp. Mariusz Wiśniewski, Przewodnicząca Rady Powiatu Wągrowieckiego Małgorzata Osuch, Wicestarosta Wągrowiecki Michał Piechocki, Prokurator Rejonowy w Wągrowcu Renata Bocheńska-Bejnarowicz, Przewodniczący Komisji Bezpieczeństwa Rady Powiatu Wągrowieckiego Grzegorz Bałdyga, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu mł. bryg. Jacek Rochowiak, kierownictwo, policjanci i pracownicy wągrowieckiej jednostki.

Komendant Powiatowy Policji w Wągrowcu insp. Maciej Kusz przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu.

W 2022 roku wykrywalność ogólna we wszystkich kategoriach przestępstw wyniosła 83,7%,wszczęto 1033 postępowania przygotowawcze. Ustalono 653 podejrzanych, z czego 53, to osoby nieletnie. Wniesiono 653 aktów oskarżenia do sądu.

W 2022 roku policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu zabezpieczyli ponad 8 kilogramów (8085g) narkotyków.

W okresie od stycznia do końca grudnia 2022 r. prowadzono 212 spraw poszukiwawczych z czego zrealizowanych zostało 151 zatrzymań osób, z tego 24 osoby zatrzymane zostały na podstawie wydanych listów gończych.

W 2022 r. policjanci prowadzili poszukiwania poziomu pierwszego za 4 zaginionymi, w 3 przypadkach poziomu drugiego oraz w 6 przypadkach poziomu trzeciego. Na koniec 2022 r. zakończono 13 spraw zaginięć osób.

W 2022 roku policjanci pionu prewencji wykonali ogółem 9625 służb patrolowych i obchodowych. Średnio dziennie na terenie powiatu pełniło służbę 24 policjantów. W tym czasie ujawnili 4442 wykroczeń które represjonowano: nakładając 2531 mandatów karnych, udzielając 1615 pouczeń, sporządzając 295 notatek stanowiących podstawę do wszczęcia postępowań o wykroczenia. Dokonali zatrzymania 203 sprawców przestępstw na tzw. „gorącym uczynku” lub w bezpośrednim pościgu.

W Pomieszczeniach dla Osób Zatrzymanych w tut. jednostce w 2022 r. osadzono 457 osób, a z tej liczby zatrzymano: – do wytrzeźwienia 101 osób (w tym 5 kobiety), podejrzanych o popełnienie przestępstwa 248 osoby, na polecenie Sądu, Prokuratury 108 osób.

W 2022 roku na drogach powiatu wągrowieckiego doszło do 29 wypadków, w wyniku których śmierć poniosła 1 osoba, a 32 osoby zostały ranne. W tym okresie zaistniały 363 kolizje drogowe. W 2022 roku policjanci ujawnili 159 nietrzeźwych kierujących. Pojazdami mechanicznymi poruszało się 110 osób, a kolejne osoby to rowerzyści – 49 osób. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili 12 158 wykroczeń w ruchu drogowym i wobec sprawców tych wykroczeń nałożyli 7492 mandatów karnych, zastosowali 4325 pouczeń oraz 371 wnioski o ukaranie. Ponadto zatrzymali 703 dowody rejestracyjne i 150 praw jazdy z których zdecydowana większość – 101 za przekroczenie prędkości o powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym.

– W 2022 r. ponownie, tak jak w latach poprzednich spotkaliśmy się ze strony władz samorządowych naszego powiatu ze zrozumieniem problemów z jakimi stykamy się przy realizacji naszych zadań ustawowych – przyznaje komendant Kusz i dodaje:

– Miasto i Gmina Skoki dofinansowała kwotą 20000 złotych zakup i montaż bram garażowych w Komisariacie Policji w Skokach, Gmina Miejska Wągrowiec kwotą 17000 złotych wsparła zakup umundurowania i wyposażenia patrolu motocyklowego, 8000 złotych przekazane przez samorząd Gminy Wągrowiec pozwoliło na zakup i wyszkolenie psa do wyszukiwania narkotyków. Gmina Miejska Wągrowiec dofinansowała kwotą 5200 złotych zakup maskotki Sierżanta Pyrka wykorzystywanego w pracy profilaktycznej przez policjantów prewencji. Oprócz zadań dużych mogliśmy liczyć również na mniejsze wsparcie takie jak przekazanie latarki-szperacza przez Polski Związek Łowiecki w Pile, torby/apteczki z wyposażeniem od WORD Piła, czy tysiące elementów odblaskowych wykorzystywanych przez policjantów w działaniach profilaktycznych a dostarczanych przez samorządy i WORD w Pile na bieżąco.

KPP w Wągrowcu rozpoczęła i zakończyła ubiegły rok w pełnym 133 osobowym składzie. W ubiegłym roku ze stanu jednostki ubyło 6 policjantów, natomiast do służby przyjęto 6 osób. Stałe ruchy kadrowe powodują, że odchodzący na emeryturę funkcjonariusze są zastępowani młodymi chętnymi do służby dla mieszkańców powiatu wągrowieckiego policjantami. Aby zostać policjantem wągrowieckiej jednostki Policji, albo pełnić służbę w jednostce sąsiadującej , to pierwszym krokiem jest złożenie dokumentów. Więcej informacji w zakładce rekrutacyjnej – kliknij w baner „ZOSTAŃ JEDNYM Z NAS”.

Źródło: KPP Wągrowiec

Czytaj także

Okradali działki w Wągrowcu. Policja już ich złapała [FOTO]

Redakcja

WAŻNE: Znaleziono PIENIĄDZE. Policja szuka właściciela

Redakcja

22-latek z Wągrowca w lexusie pod wpływem środków odurzających

Redakcja