Okno na Wągrowiec
Fotoreportaże Gorący temat Na własne oczy Społeczeństwo Wiadomości

WĄGROWIEC BIAŁO-CZERWONY

2 maja to w Polsce dzień flagi. Wielu z nas w te dni wywiesza w oknach, na balkonach, tarasach, przed domem biało-czerwoną.

Postanowiliśmy zapytać kilku znanych wągrowczan, czym dla nich jest biało-czerwona
flaga.

Sławomir Maciaszek

– Biało-czerwona flaga jest dla mnie symbolem naszego państwa oznaczającym jego suwerenność. Podobnie jak godło i hymn narodowy – pokazuje tożsamość  i ciągłość istnienia naszego Narodu. Patrząc na flagę państwową, dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę – materiał, lecz samo państwo, jego formę rządów, normy, prawdy i historię narodu, który ją używa.  Biel i czerwień użyta jako barwy flagi odwołują się do najwcześniejszych symboli państwowości Polski – białego piastowskiego orła i dostojności czerwieni, jako barwy królewskiej.

W moim rodzinnym domu flaga narodowa była od zawsze wywieszana w  celu podkreślenia znaczenia: uroczystości, świąt państwowych lub innych istotnych dla społeczności lokalnej wydarzeń. Tak czynimy do dziś –  chociaż widzimy, że coraz więcej mieszkańców nie eksponuje flagi państwowej na swoich domach.

Dorota Krzymińska-Nowak

– Szacunek do symboli narodowych nie jest niestety domeną Polaków. Z czego to wynika, nie wiem, bo po okresie kiedy wywieszanie symboli w niewyznaczone dni było przestępstwem powinniśmy bardziej poczuć naszą narodową niezależność. Niestety, tak nie jest. Ja sama przyznaję, że jej nie wywieszam. Zrobiłam to po śmierci papieża, bo wtedy rzeczywiście chciałam w ten właśnie sposób zamanifestować swoje emocje i się zjednoczyć. Ale nie ma to najmniejszego wpływu na mój patriotyzm.

Jestem patriotką, wierzę w wartości, o które tak zawzięcie walczyliśmy, jestem bardzo dumna z wolności, którą mamy teraz, a która dla naszych przodków była nieosiągalna. Którą mieliśmy, bo niestety obecnie mamy do czynienia z jej kryzysem.

Być może należałoby rozdzielić kwestie państwowe i narodowe, aby nie obarczać flagi niejako winą za polityczne decyzje, ale jest to trudne. Nie identyfikuję się z państwem, które zabiera obywatelom wolność, choć w wyniku wolnych wyborów taki rząd właśnie mamy. Przerażają mnie wiadomości o marszach pseudonarodowych, które są jedynie okazją do podsycania agresji, o pompatycznych obchodach rocznic. To święto radości i tak powinniśmy je obchodzić, powinno nas jednoczyć, a nie dzielić, a flaga narodowa powinna być symbolem tej narodowej więzi.

Szymon Jasiński

– Dla mnie biało-czerwona flaga jest świętością i barwami mojego kraju, które trzeba szanować. Wywieszam flagę przy okazji wszystkich ważnych świąt.

Radosław Hurnik

– Flaga biało czerwona dla mnie to symbol Polski, honoru i patriotyzmu, oddaje hołd naszym przodkom za walkę o niepodległość. Flagę staram się wywieszać w święta narodowe, jednak obserwując nasze miasto, to nie wszędzie ona powiewa.

Jakub Zadroga

– Biało-czerwona flaga to nasz symbol narodowy, to nasze narodowe barwy. Flaga narodowa to także symbol suwerenności państwa. Cieszy mnie fakt, że w ostatnich latach zauważam wzrost liczby wywieszanych flag podczas świąt narodowych. Oczywiście w moim domu także powiewa flaga w dni ważne dla Polski.

Chciałbym wszystkim życzyć z okazji Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej aby biało-czerwone barwy zawsze były dla nas symbolem jedności, zgody, by łączyły Polaków, a nie dzieliły. Poczucie wspólnoty, patriotyzmu jest w nas wszystkich, oczywiście mamy prawo inaczej to postrzegać, ale zawsze pamiętajmy, że wszyscy jesteśmy Polakami, dlatego zawsze powinniśmy z godnością i szacunkiem podchodzić do naszych symboli narodowych i rodaków.

Leszek Frankowski

– Biało czerwona flaga jest jednym z naszych trzech symboli narodowych. Jej barwy nie są przypadkowe. Biel symbolizuje czystość i szlachetność, a dodatkowo jest odniesieniem do naszego godła państwowego, czyli białego orła. Natomiast czerwień to poświęcenie, odwaga i waleczność.

Mam bardzo emocjonalny stosunek do naszej flagi, która jest dla mnie czymś bardzo ważnym. To flaga pod barwami której nasi przodkowie wielokrotnie przelewali krew w obronie naszego kraju, naszej państwowości i naszych obywateli. To między innymi symbol patriotyzmu i oddania oraz umiłowania naszego kraju. Symbol z którym powinni identyfikować się wszyscy Polacy. Z którego powinniśmy być dumni. Który przypomina nam skąd pochodzimy i kim jesteśmy.

Jeśli mam możliwość to wywieszam ją w ważne dla mnie dni, np. 1  marca, 2-3 maja, 8 maja, 1 sierpnia, 11 listopada i 30 grudnia. Szkoda tylko, że większość z mieszkańców Wągrowca zdaje się zapominać o tym, że warto wywieszać naszą flagę państwową. I warto być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami.

Poniżej nasza fotorelacja z biało-czerwonego Wągrowca.

Zdjęcia Marek Świdrak.

Czytaj także

Nasi policjanci oddali cześć zmarłemu żołnierzowi [FILM]

Krzysztof Czapul

Honorowe Obywatelstwo Wągrowca dla zasłużonego dyrygenta

Redakcja

Co z plażą w sezonie? Na razie odblokowano tam pomosty

Krzysztof Czapul