Okno na Wągrowiec

Piłka ręczna Społeczeństwo Sport Wiadomości Wydarzenia

W TYM ROKU NIKT NIE AWANSUJE DO SUPERLIGI: Rozegrają baraż „o pietruszkę”?

Żaden z mistrzów grup I ligi szczypiorniaka nie awansuje w tym roku na najwyższy szczebel rozgrywek.

Władze PGNiG Superligi poinformowały, że Komisarz Ligi postanowił odmówić Ostrovii Ostrów Wielkopolski oraz KPR Legionowo przyznania licencji na udział w rozgrywkach ligi zawodowej piłki ręcznej mężczyzn PGNiG Superligi w sezonie rozgrywkowym 2020/2021. Oznacza to, że niezależnie od wyniku planowanego na najbliższą sobotę spotkania barażowego, w tym roku żaden zespół nie awansuje na najwyższy szczebel rozgrywek w piłce ręcznej.

Przypomnijmy, że po przerwaniu sezonu z powodu epidemii koronawirusa, dla drużyn, które w rozgrywkach I ligi mężczyzn w sezonie 2019/2020 zajęły I miejsce w grupie A (MKS Nielba Wągrowiec), grupie B (KPR Ostrovia Ostrów Wlkp.) oraz grupie C (KPR Legionowo) zarządzony miał zostać turniej barażowy. Jego zwycięzca (po spełnieniu wymagań licencyjnych) miał awansować do Superligi.

Jako pierwsza odpadła wągrowiecka Nielba, która stwierdziła, że nie jest w stanie zebrać wystarczających środków (ok. 2 milionów złotych netto), by ubiegać się o licencję na grę w Superlidze. Dlatego władze klubu podjęły decyzję o rezygnacji z występu w turnieju barażowym. Informowaliśmy o tym w artykule NIELBY WĄGROWIEC NIE STAĆ NA SUPERLIGĘ! TO KONIEC MARZEŃ…

W tej sytuacji o awansie miał zdecydować bezpośredni mecz między Ostrovią a KPR Legionowo, którego rozegranie zaplanowano na najbliższą sobotę (27 czerwca) w Łodzi. Dzisiaj już wiemy, że będzie to mecz o przysłowiową pietruszkę.

KPR Legionowo w toku postepowania licencyjnego nie spełnił szeregu kryteriów finansowych, w tym nie przedłożył kompletnego sprawozdania finansowego za rok 2019, nie spełnił kryterium braku przeterminowanych zobowiązań, nie przedstawił sald z pracownikami oraz w sposób znaczny nie spełnił kryterium budżetu gwarantowanego umożliwiającego stworzenie profesjonalnych struktur sportowych i organizacyjnych do występowania w lidze zawodowej na odpowiednim poziomie.

Natomiast Ostrovia, mimo kilkukrotnych wezwań do uzupełnienia dokumentacji, nie przedłożyła żadnych dokumentów wymaganych w procesie licencyjnym. Klub przesłał jedynie wniosek o udzielenie licencji do udziału w rozgrywkach PGNiG Superligi w sezonie 2020/2021, które jest jedynie formalnym zgłoszeniem chęci udziału w procesie licencyjnym.

Od wydanej decyzji klubom przysługuje odwołanie do Komisji Odwoławczej ZPRP. Być może na pomyślne rozpatrzenie odwołań liczą oba zespoły, bo jak donosi Kurier Ostrowski, mecz jednak się odbędzie. Zarówno KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski, jak i KPR Legionowo chcą w sportowej walce rozstrzygnąć sprawę mistrzostwa I ligi w sezonie 2019/2020. W tej sytuacji chyba trochę szkoda, że nasza Nielba oddała rywalizację walkowerem…

Źródło: PGNiG Superliga

Czytaj także

Wągrowieccy strażacy dostaną ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy. Wojewódzka komenda ogłosiła przetarg

Remigiusz Priebe

SIATKÓWKA: Urodzony w Wągrowcu Jakub Czerwiński zadebiutuje w PlusLidze! Podpisał kontrakt z jednym z najbardziej utytułowanych klubów [WIDEO]

Remigiusz Priebe

JAROSŁAW BERENDT CHCE, BY ANDRZEJ BARTKOWIAK ZOSTAŁ HONOROWYM OBYWATELEM WĄGROWCA. Złożył projekt uchwały w tej sprawie

Remigiusz Priebe