Okno na Wągrowiec
Kultura Na luzie To ci historia Wiadomości

W TELEWIZJI POKAZALI: Zobacz reportaż o KOŚCIELE ŚW. MIKOŁAJA w Tarnowie Pałuckim [FILM]

Program o najcenniejszym drewnianym obiekcie sakralnym w Polsce został wyemitowany w niedzielę.

Jeszcze w XVI wieku na terenie Wielkopolski znajdowało się ponad 600 drewnianych kościołów i kaplic cmentarnych. Do naszych czasów przetrwało ich blisko 250.

Opowiada o nich telewizja TVP3 Poznań w swoim cyklu pt. „Szlakiem drewnianych kościołów”. W każdym odcinku programu prezentowany jest jeden kościół oraz historia jego powstania, legendy, które związane są z jego budową, a także patroni, którzy często byli impulsem do budowy drewnianych świątyń.

Drugi odcinek cyklu, opowiadający o kościele pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim, został wyemitowany w ostatnią niedzielę (13 grudnia) o godzinie 17.45. Ci, którzy przegapili emisję programu, mogą go obejrzeć na TEJ STRONIE TVP3 POZNAŃ.

Tarnowo Pałuckie to niewielka wieś położona 6 kilometrów na północ od Wągrowca i 3 km na południe od Łekna, nad brzegiem Jeziora Rgielskiego, w pobliżu dawnej siedziby klasztoru cysterskiego w Łeknie. Już ok. XIII w. (przed 1263 r.) pobudowano tam pierwszy drewniany kościół, który posadowiono na kamiennych fundamentach.

Kościół ten funkcjonował do ostatniej ćwierci XIV w. Wtedy na jego miejscu postawiono nowy (drugi) obiekt, który w głównej bryle zachował się do dziś. Najstarsze drewno użyte do jego konstrukcji zostało ścięte jesienią/zimą 1373/1374 r.

Obecna bryła kościoła św. Mikołaja jest orientowanym, drewnianym obiektem o konstrukcji zrębowej. Cała powierzchnia ścian nawy, strop, prezbiterium i zakrystia pokryte są bogatą polichromią.

Kościół pw. św. Mikołaja w Tarnowie Pałuckim ze względu na swoją chronologię, walory historyczne i artystyczne, w 1933 r. został wpisany do rejestru zabytków. Jest on najcenniejszym drewnianym obiektem sakralnym w Polsce – perłą architektury drewnianej na naszych ziemiach.

Źródła: TVP3 Poznań, Gmina Wągrowiec
Zdjęcie: Google Street View

Czytaj także

Puchar przechodni Wójta Gminy Wągrowiec dla OSP w Wągrowcu [FOTO]

Redakcja

Nowe godziny pracy urzędu

Redakcja

Samochód wypadł z drogi. Kierowca był uwięziony w aucie [FOTO]

Redakcja