Okno na Wągrowiec

Gospodarka Wiadomości Wydarzenia

TRWAJĄ PRZYGOTOWANIA DO BUDOWY DROGI S11 NA PÓŁNOC OD POZNANIA. KIEDY POWSTANIE?

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o stanie przygotowań do realizacji inwestycji.

Droga ekspresowa, która połączyłaby Poznań, Oborniki, Rogoźno, Budzyń, Chodzież i Piłę, będzie miała niebagatelne znaczenie także dla powiatu wągrowieckiego. W ten sposób Wągrowiec zyskałby dostęp do sieci autostrad oplatających całą Europę – droga przebiegać będzie bowiem zaledwie kilkanaście kilometrów od naszego miasta. Ułatwiłaby też dojazd do Poznania, znacznie skracając czas przejazdu do stolicy województwa.

W opublikowanej dzisiaj informacji drogowcy GDDKiA zapowiadają, że ten odcinek (i wszystkie pozostałe!) mogą zostać wybudowane już za osiem lat!

W Wielkopolsce kierowcy na razie korzystają tylko z pięciu fragmentów S11, dwóch w okolicy Poznania wyprowadzających ruch na północ i południe od A2 (pomiędzy węzłami Poznań Północ i Poznań Zachód oraz od Poznań Krzesiny do Kórnik Południe) oraz trzech obwodnic: Jarocina, Ostrowa Wielkopolskiego i Kępna (I etap). To łącznie blisko 76 km trasy. W realizacji jest II etap obwodnicy Kępna, czyli odcinek trasy S11 o długości blisko 7 km wyprowadzający ruch na południe od skrzyżowania z S8. Kierowcy skorzystają z niego jesienią przyszłego roku.

Pozostałe ponad 270 km S11 od granicy województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego do końca obwodnicy Kępna jest na etapie opracowywania. Od 2018 roku trwa proces przygotowawczy, a zadaniem biur projektowych jest wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) wraz z uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) oraz koncepcji programowych (KP).

W ubiegłym roku odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami terenów, przez które przechodzą możliwe warianty przebiegu przyszłej S11. Ten rok i przyszły to czas na składanie wniosków o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, a Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego ustali przebieg przyszłej drogi ekspresowej.

Dopiero wtedy, mając zapewnione finansowanie inwestycji, będzie można ogłosić przetargi na wyłonienie wykonawców inwestycji w trybie „Projektuj i buduj”.

Droga ekspresowa S11 docelowo połączy Pomorze Środkowe przez Poznań z aglomeracją Śląską. Będzie miała ponad 600 km długości, z czego obecnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 120 km, kolejne 32 km jest w realizacji, a 48 km w przetargu. W przygotowaniu jest także ponad 400 km trasy, by po uzyskaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz zapewnieniu finansowania, można było przystąpić do dalszego kroku czyli ogłoszenia przetargów na realizację. Oddanie do użytku ostatnich odcinków byłoby możliwe w 2028 roku. W przyszłości pokonanie trasy z Kołobrzegu do węzła Piekary Śląskie na skrzyżowaniu z A1 zajmie samochodem osobowym nieco ponad 5 godz.

Źródło: GDDKiA

Czytaj także

Prezydent Gorzowa oddał cześć wągrowczanom [ZDJĘCIA]

Remigiusz Priebe

KORONAWIRUS w powiecie wągrowieckim, stan na 28 marca, godz. 12.00: NIE MA OSÓB W SZPITALU, 203 OSOBY OBJĘTE SĄ KWARANTANNĄ, A 43 NADZOREM EPIDEMIOLOGICZNYM

Krzysztof Czapul

WYDARZYŁO SIĘ 75 LAT TEMU: Polski desant z Wągrowca na Landsberg

Redakcja

Korzystamy z plików cookie, aby lepiej dostosować się do Twoich preferencji. Jeśli Ci to przeszkadza, możesz wyłączyć tę opcję w swojej przeglądarce. Zaakceptuj Czytaj więcej