Okno na Wągrowiec


Samorząd i polityka Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

TO JUŻ PEWNE! OD NOWEGO ROKU BUDZYŃ ZNÓW BĘDZIE MIASTEM!

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów w tej sprawie.

Rząd podjął decyzję, że od 1 stycznia 2021 roku Budzyń uzyska status miasta. Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta, zmiany nazwy gminy oraz siedziby władz gminy zostało już podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego i opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Tym samym Budzyń wraca do zacnego grona polskich miast. Jako miejscowość ma on obecnie prawie 5 tysięcy mieszkańców, czyli więcej niż na przykład takie miasta, jak Skoki, Gołańcz czy Margonin. 

Co ciekawe, Budzyń miał już prawa miejskie przez około 600 lat – do 1934 roku. Wtedy to miasto popadło w tarapaty finansowe i ówczesny burmistrz, z nikim tego nie uzgadniając, napisał wniosek do starosty o odebranie Budzyniowi statusu miasta. Skutkowało to tym, że wówczas państwo przejmowało budzyńskie długi.

– Gdy się o tym dowiedzieli mieszkańcy, to wraz z księdzem proboszczem z protestem udali się  do wojewody. Odbył się też największy w dziejach miasta wiec. Niestety, nic to nie dało – opowiadał w „Gazecie Wyborczej” obecny wójt Marcin Sokołowski. Warto wspomnieć, że rajcy oraz mieszkańcy tamtemu burmistrzowi tego nie wybaczyli i wyrzucili go z mieszkania służbowego.

Walkę o przywrócenie praw miejskich Budzyń rozpoczął jesienią ubiegłego roku. Informowaliśmy o tym w artykule BUDZYŃ ROZPOCZYNA STARANIA O ODZYSKANIE PRAW MIEJSKICH!

W konsultacjach zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za miejskością Budzynia. Opierając się na ich wyniku radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia opinii i wystąpienia z wnioskiem do rządu o nadanie statusu miasta miejscowości Budzyń. Pisaliśmy o tym w artykule BUDZYŃ: Radni jednogłośnie przyjęli wniosek o nadanie praw miejskich! Teraz rozpatrzy go rząd.

Starania mieszkańców miejscowości i władz gminy właśnie zakończyły się sukcesem. Gratulujemy!

Tekst opublikowanego rozporządzenia znajduje się TUTAJ.

Źródło: Dziennik Ustaw
Zdjęcie główne: Google Street View

Czytaj także

NOCNY POŻAR. NIE ŻYJE JEDNA OSOBA. Dom SPŁONĄŁ [ZDJĘCIA]

Krzysztof Czapul

POLICYJNY POŚCIG ZA CITROENEM: Złapany kierowca odpowie przed sądem

Remigiusz Priebe

POŻAR: DOSZCZĘTNIE SPŁONĄL JEDNORODZINNY DOM. Rodzina z małymi dziećmi straciła cały dobytek [ZDJĘCIA]

Redakcja