Okno na Wągrowiec

Gorący temat Gospodarka Na sygnale Wiadomości Wydarzenia

SZOK! POD WĄGROWCEM NIEODPOWIEDZIALNY ROLNIK WYTRUŁ PÓŁ MILIONA PSZCZÓŁ!

BNP-misja-sam-800x600

Sprawcy szuka wągrowiecka policja.

O bulwersującej sprawie poinformowała już w niedzielę Gazeta Wągrowiecka, a w poniedziałek Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej. W piątek rolnik, który opryskał środkami chemicznymi pole rzepaku w okolicach wsi Wiatrowo i Czekanowo w gminie Wągrowiec, wytruł pół miliona pszczół. Wbrew zasadom uprawy zostały opryskane w ciągu dnia, a pole było głównym miejscem zbioru nektaru dla pszczół w okolicy. Zginęły pszczoły z ponad 140 uli!

Pszczoły zatrute w pasiekach Wiatrowa i Czekanowa, to bezmyślność rolników przy odpryskach. Pomyślcie, czym pryskacie i w jakich godzinach! – apeluje Anna Majer Przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Wągrowcu, która na miejscu tragedii pojawiła się w towarzystwie przedstawicieli Związku Pszczelarzy z Łekna i Wągrowca oraz pracownika Urzędu Gminy Wągrowiec, reprezentującego wójta.

Padły pszczoły z czterech pasiek. W obecności przybyłej na miejsce policji i pozostałych osób, komisyjnie pobrane zostały próbki. W poniedziałek owady trafiły do laboratorium w celu zidentyfikowania od jakiego konkretnie środka chemicznego zginęły, co pozwoli ustalić sprawcę. Poszkodowani pszczelarze chcą starać się o odszkodowanie od rolnika lub chociaż od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

– Tak szkoda mi tych ludzi, bo to lata pracy. Za 2-3 dni będzie widać, że te pszczoły wszystkie padną, bo trucizna jest w ulach z pyłkiem. Mnóstwo owadów będzie leżało w dennicach na spodzie, bo pszczoły wyrzucają te martwe. Nawet zakażony miód będzie truł i te, które przeżyją – tłumaczy tragiczną sytuację Przewodnicząca Rady Powiatowej WIR.

Przepisy określają, że oprysku nie powinno się wykonywać w czasie aktywności zwierząt i owadów. Najlepiej robić to w godzinach wieczornych, koniecznie podczas wiatru nieprzekraczającego 4 m/s.

O sprawie jest już też głośno w ogólnopolskich mediach. Poinformowała o niej między innymi stacja telewizyjna TVN24, której materiał zobaczysz TUTAJ.

Źródło: Rada Powiatowa Wielkopolskiej Izby Rolniczej / Gazeta Wągrowiecka / Anna Borczykowska

Czytaj także

Kierowca miał 2,5 PROMILA. Stracił PRAWKO, usłyszy ZARZUTY

Redakcja

Imprezę na plaży przerwała POLICJA. Były MANDATY, a jedną osobę ZATRZYMANO!

Redakcja

Z OSTATNIEJ CHWILI: MĘŻCZYZNA WBIŁ SOBIE PIŁĘ ŁAŃCUCHOWĄ W NOGĘ! Na pomoc leci śmigłowiec LPR

Redakcja