Okno na Wągrowiec
Gorący temat Wiadomości Wydarzenia

Słynne śnieżyce już kwitną! W weekend można odwiedzić rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar [FOTO]

Ten niezwykły rezerwat przyrody znajduje się w pobliżu, na terenie gminy Murowana Goślina.  

– Znaczna część śnieżyc rozwinęła już kwiaty. Przewidujemy, że pełny zakwit nastąpi za tydzień, jednak już teraz jest pięknie – tłumaczą leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko i dodają:

– Informujemy więc, że rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar w najbliższy weekend (2 – 3 marca) zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego. Chętnych na odwiedzenie rezerwatu prosimy o zapoznanie się z organizacją ruchu, miejscami gdzie można zaparkować samochód oraz innymi wskazówkami dla turystów.

Leśnicy zapraszają również na spacery do parku w Radojewie, gdzie z kolei można podziwiać łany ranników zimowych.

Śnieżycowy Jarflorystyczny rezerwat przyrody założony na mocy Zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego w 1975 roku dla ochrony jednego z nielicznych w Wielkopolsce (i ogółem na niżu polskim) stanowiska śnieżycy wiosennej (Leucojum vernum).

Przyroda i historia

Rezerwat początkowo zajmował 4,21 ha. W wyniku ekspansji śnieżycy jego powierzchnia uległa powiększeniu i obecnie wynosi 9,52 ha, a powierzchnia otuliny 8,94 ha[1]. Rezerwat znajduje się na terenie leśnictwa Starczanowo, w gminie Murowana Goślina (powiat poznański) i podlega ochronie częściowej.

Śnieżyca rośnie masowo w runie zespołu grądu niskiego, występującego na brzegach strumienia płynącego w dość stromym jarze. Domniemywa się, że śnieżyce zostały posadzone na tym terenie ręką ludzką w końcu XIX wieku. Na terenie rezerwatu rośnie ok. 20 gatunków drzew i krzewów, m.in.: dąb czerwony, topola biała, klon polny (paklon), jawor, wiąz. Wiek drzewostanu 20 do 120 lat. W runie, oprócz śnieżycy, występują też m.in. przylaszczka pospolita, zawilec gajowy i złoć żółta[2].

Turystyka

Skrajem rezerwatu prowadzi ścieżka turystyczna, którą można osiągnąć idąc ze Starczanowa lub z Uchorowa (drogowskazy). W pobliżu przechodzi też konny Wilczy szlak.

Źródło: Nadleśnictwo Łopuchówko i Wikipedia

Czytaj także

Powitaj wiosnę w rezerwacie [ZAPOWIEDŹ]

Redakcja

W weekend znów można odwiedzić rezerwat przyrody Śnieżycowy Jar

Redakcja

Będzie wycieczka do Śnieżycowego Jaru

Redakcja