Okno na Wągrowiec
Społeczeństwo Wiadomości

SANEPID: Woda z wodociągu w Jabłkowie do spożycia tylko po przegotowaniu!

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wągrowcu z dnia 18 września 2023 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Dotyczy on jakości wody z wodociągu publicznego Jabłkowo, zaopatrującego w wodę mieszkańców miejscowości: Jabłkowo, Raczkowo, Jagniewice, Glinno, Bliżyce, Wysoka i Rejowiec.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu informuje, iż jakość wody odbiega od obowiązujących wymagań mikrobiologicznych oraz w zakresie manganu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wągrowcu jednocześnie wyjaśnia, że przekroczenie związku manganu nie ma negatywnego wpływu na zdrowie konsumentów, może obniżać jedynie cechy organoleptyczne wody (może powodować zmianę smaku i zapachu, brunatne zabarwienie armatury oraz przebarwienie bielizny podczas prania).

Z uwagi na prowadzoną dezynfekcję wody może nastąpić pogorszenie smaku oraz zapachu ze względu na zwiększoną zawartość chloru w wodzie. Aktualnie trwają prace mające na celu przywrócenie jakości wody do wymagań określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U 2017 r., poz. 2294).

WAŻNE:

– Woda nadaje się do spożycia tylko po przegotowaniu.

– Wodę należy gotować przez minimum 2 minuty, a następnie bez gwałtownego schładzania pozostawić do ostudzenia.

– Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wągrowcu obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Źródło: Sanepid w Wągrowcu

Czytaj także

SANEPID: Sprawdź, gdzie WODA w naszych kąpieliskach jest ZDATNA do kąpieli

Krzysztof Czapul

SANEPID: Woda z tego wodociągu do spożycia tylko po przegotowaniu!

Redakcja

SANEPID: Woda w naszych kąpieliskach jest ZDATNA do kąpieli

Krzysztof Czapul