Pracownicy wągrowieckiego Sanepidu przypominają, że nadmierne spożycie napojów energetyzujących niekorzystnie wpływa na organizm człowieka. Zwłaszcza dzieci, młodzież i kobiety w ciąży powinny się ich wystrzegać.
Sanepid wyjaśnia, że napój energetyzujący, czyli tzw. „energetyk”, to napój funkcjonalny, którego spożycie ma wywołać określoną reakcję organizmu w postaci krótkotrwałego pobudzenia do działania, chwilowego zmniejszenia uczucia zmęczenia oraz poprawy nastroju i koncentracji.
– „Energetyki” nie służą do zaspokojenia pragnienie i nie mogą być stosowane jako alternatywa dla wody. Nie powinny go pić w szczególności dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby chore na cukrzycę czy cierpiące na choroby układu krążenia – tłumaczą pracownicy Sanepidu i dodają:
– Energetyki charakteryzują się wysoką zawartością kofeiny – w puszcze o pojemności 250 mililitrów znajduje się jej nawet 80 miligramów. Ich regularne spożywanie może prowadzić do uzależnienia od tej substancji. U dzieci i młodzieży nadmiar kofeiny w organizmie skutkuje pojawieniem się uczucia niepokoju, problemami ze snem, zaburzeniami koncentracji i pamięci, nadpobudliwością, może wywołać stany lekowe.
Należy także pamiętać, że napojów energetyzujących nie należy łączyć z alkoholem!
– Zawartość „energetyka” w alkoholowym napoju daje pijącej osobie poczucie pozornej trzeźwości, zmniejszając uczucie upojenia alkoholowego. W konsekwencji przyczynia się do wzrostu ryzyka zatrucia alkoholowego przez spożywanie znacznie większych ilości alkoholu w dłuższym czasie. Dodatkowo osoby pijące takie drinki znacznie częściej podejmują ryzykowne zachowania, w tym: kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu – ostrzega Sanepid.
Źródło: Sanepid
Fot. Freepik