Okno na Wągrowiec
Gorący temat Religia Społeczeństwo Wiadomości

ARCHIDIECEZJA: „Spotkałeś się z wykorzystaniem seksualnym w kościele? Tam uzyskasz wsparcie i pomoc”

Właśnie ruszyła kampania informacyjna dla osób pokrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w kościele. W ramach tych działań do wszystkich parafii w Polsce mają być przekazane materiały informacyjne, które w przystępny sposób wyjaśniają podstawowe zagadnienia dotyczące zarówno procedury zgłaszania krzywdy, jak i wsparcia, które oferuje działający w Kościele system ochrony, pomocy i prewencji.

Komu zgłosić wykorzystanie seksualne w Kościele? Gdzie uzyskać niezbędne informacje i wsparcie? Na jaką pomoc może liczyć osoba skrzywdzona i jej bliscy? – na te pytania odpowiada ruszająca właśnie kampania informacyjna Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży i Fundacji Świętego Józefa KEP.

W ramach kampanii uruchomiono także odświeżoną stronę www.zgloskrzywde.pl

– Chcemy, aby nasza akcja trafiła do możliwie największej liczby odbiorców, dlatego do każdej kurii diecezjalnej w Polsce zostały przekazane specjalnie przygotowane plakaty, które w przystępny, informacyjny sposób pokazują, że w Kościele działa system przyjęcia osoby skrzywdzonej, otoczenia jej wsparciem i niezbędną pomocą i że każdy potrzebujący może z takiego wsparcia skorzystać – wyjaśniają pomysłodawcy tej kampanii.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak przesłał też list do wszystkich biskupów diecezjalnych z prośbą, by przekazali plakaty do wszystkich parafii w diecezji.

– Bardzo liczymy na to, że księża w całej Polsce przyłączą się do tej akcji i wywieszą plakaty w gablotach przykościelnych. Z góry serdecznie dziękuję za współpracę i pomoc – podkreśla ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Przekaz kampanii koncentruje się na opisaniu trzech podstawowych etapów wiążących się ze zgłoszeniem krzywdy wykorzystania seksualnego. To, po pierwsze, uzyskanie niezbędnych informacji o procedurze, prawach osoby skrzywdzonej i właściwych danych kontaktowych; po drugie – kontakt z osobą odpowiedzialną za przyjęcie zgłoszenia w diecezji lub w zakonie męskim i żeńskim; po trzecie – możliwość uzyskania dodatkowego, szerokiego wsparcia zarówno za pośrednictwem Fundacji Świętego Józefa KEP, jak i innych podmiotów działających w ramach systemu (punktów konsultacyjnych, telefonów zaufania, wsparcia duchowego itd.).

– Pierwszym źródłem informacji dla każdego, kto tego potrzebuje, może być strona internetowa zgloskrzywde.pl. To specjalny serwis, który uruchomiliśmy właśnie z myślą o takiej funkcji. Znajdują się na niej podstawowe informacje dotyczące samej procedury zgłoszenia i dane kontaktowe, ale wskazane są też miejsca, także świeckie, do których osoba potrzebująca może zadzwonić, napisać, przyjść osobiście i w których spotka kompetentne osoby, przygotowane do udzielenia wsparcia – zaznacza Marta Titaniec, prezeska Fundacji Świętego Józefa KEP.

Zapamiętaj i przekaż:

strona: www.zgloskrzywde.pl

e-mail: zgloskrzywde@fsj.org.pl

telefon: +48 571 805 535 (czwartki od godz. 18.00 do 20.00)

Źródło: Archidiecezja Gnieźnieńska

Czytaj także

Odmawiali różaniec przez… całą dobę!

Redakcja

Nowe funkcje naszych wikariuszy

Redakcja

APEL POLICJI: Rozpoznajesz go? Okradł kościół! [FILM/FOTO]

Redakcja