Okno na Wągrowiec
Gospodarka Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

ROLNICY DEBATOWALI O PROBLEMACH I SUKCESACH [ZDJĘCIA]

zyczenia wielkanoc powiat

Idąc przykładem lat ubiegłych, w środę 12 lutego zostało zorganizowane Forum Rolnicze powiatu wągrowieckiego.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w Brzeżnie Starym w „Agroturystyce u Janusza”. Organizatorem Forum była Wielkopolska Izba Rolnicza, wraz z wójtem gminy Wągrowiec Przemysławem Majchrzakiem, wspólnie z partnerami instytucjonalnymi i społecznymi oraz pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W spotkaniu wzięło udział ponad 100 rolników i zaproszonych gości.

Tegoroczne spotkanie prowadziła Przewodnicząca Rady Powiatowej Wielkopolskiej Izby Rolniczej w Wągrowcu Anna Majer. Rozpoczynając od powitania zaproszonych gości – Wiceprezesa WIR Zbigniewa Stajkowskiego, członka zarządu, a także dyrektora KOWR OT w Poznaniu Bogdana Fleminga, starosty powiatu wągrowieckiego Tomasza Kranca, burmistrza Gołańczy Mieczysława Durskiego, kierownika ARiMR-u Dariusza Eitnera, Powiatowych Lekarzy Weterynarii Elżbiety Misiek oraz Przemysława Kuranta, kierownika KRUS-u Mirosławy Sass- Nowak, Sławomira Jaroszewicza Łowczego Okręgowego oraz przedstawicieli gmin i instytucji okołorolniczych.

W pierwszej kolejności o zabranie głosu został poproszony starosta Tomasz Kranc, który w swojej prelekcji przedstawił jak ważnym elementem gospodarki narodowej jest rolnictwo. Podziękował za zaproszenie oraz za organizacje niniejszego wydarzenia.

Następnie o zabranie głosu został poproszony współorganizator forum wójt gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak, który podziękował za inicjatywę organizacji Forum Rolniczego. Zaznaczając, iż w ostatnim czasie jest to już kolejne spotkanie o podobnym charakterze w równie licznym gronie – poprzednio mieliśmy okazje spotkać się w Łeknie w sprawie ASF, a natężenie problemu niestety nie maleje. Swą wypowiedz zakończył życząc zebranym aby rok 2020 był korzystny.

Po wystąpieniu wójta nadszedł czas by podziękować oraz wręczyć grawerton dla zasłużonych w Powiecie Wągrowieckim. Przewodnicząca RP WIR w Wągrowcu Anna Majer podziękowała za wieloletnią pracę w Biurze Powiatowym Wielkopolskich Izb Rolniczych, pomoc rolnikom naszego regionu pani Bernadecie Ratajczak, która w ubiegłym roku odeszła na zasłużoną emeryturę. Panu Krzysztofowi Smoguleckiego, oraz Krzysztofowi Rakoczemu, którzy z przyczyn osobistych nie mogli wstawić się na forum, podziękowania w postaci grawertonów zostaną doręczone osobiście.

Powiatowi Lekarze Weterynarii zostali poproszeni o przedstawienie sytuacji w zakresie zagrożenia ASF oraz wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAl). Lek. wet. Elżbieta Misiek oraz lek. wet. Przemysław Kurant zaprezentowali aktualną sytuację na mapkach kraju i opowiedzieli o zagrożeniach płynących z powyższych chorób. Prelekcje zakończyli apelem dla rolników, aby nie obawiali się zgłaszać podejrzeń, iż w ich gospodarstwach wystąpiła choroba. Wirusy te zwalczane są z urzędu, co gwarantuje wypłatę odszkodowań dla gospodarstw, które w przypadku choroby muszą zlikwidować zainfekowane stado. Warunkiem koniecznym jest również stosowanie zasad bioasekuracji w obydwu przypadkach. Kontrole pod kątem stosowania tych zasad odbędą się bez zapowiedzi we wszystkich gospodarstwach, a rolnicy mogą także zgłosić gospodarstwo do kontroli osobiście.

Kolejne zagadnienie poruszone na Forum przedstawił Łowczy Okręgowy Sławomir Jaroszewicz. Łowczy z regionu od 4-5 lat starają się redukować liczbę dzików na terenie powiatu.
Plan łowiecki zakładał odstrzał 7500 dzików, na chwile obecna odstrzelono ok. 10765 sztuk. Pan Sławomir prosił o zrozumienie oraz poinformował, że prócz dzików odnotowano również problem ze zbyt dużą liczbą jeleni.

Głos zabrał Bogdan Fleming dyrektor KOWR i członek zarządu WIR w Poznaniu. Zaznaczył, że rolnictwo to specyficzny sektor, z każdej strony napotykający na problemy, jednak najważniejszą sprawą jest dopilnowanie własnych gospodarstw. Bogdan Fleming apeluje do rolników na większości Forów Powiatowych, aby stosować się do zasad bioasekuracji.

Delegaci KOWR przedstawili informacje na temat ilości gruntów w Laskownicy Wielkiej wystawionych w obecnym roku do dzierżawy: 212 ha w 16 przetargach.

Piotr Ciesielski, przedstawiciel KRUS, omówił świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, dla osób na świadczeniach emerytalno-rentowych, dla osób do 75 i po 75 roku.

W dalszej części głos zabrali przedstawiciele firm sponsorskich, Ecolab, DeVeris, Lechpol. Głos zabrała także przedstawicielka Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych – przybliżając pokrótce swoją ofertę .

Wręczono również medale dla rolników oraz pracowników firm sektora okołorolniczego za prace na rzecz rolnictwa w powiecie wągrowieckim. Wyróżnieni zostali:

  • Pan Jacek Wegner- Były członek Rady Powiatowej, rolnik,
  • Pan Feliks Kaczmarek- Były członek rady powiatowej , rolnik,
  • Pan Adam Grzewiński- Przewodniczący kółek rolniczych na terenie gminy Damasławek, rolnik,
  • Pan Janusz Głomb – prezes grup producenckich „Pałuczanka” i „Pałuki”, rolnik,
  • Pani Maria Galuba – członek zarządu grupy SPÓŁDZIELNIA PRODUCENTÓW TRZODY CHLEWNEJ „GRUPA GOŁAŃCZ”, rolnik,
  • Pan Michał Nogalski – przewodniczący Rady Gminy Wągrowiec, rolnik,
  • Pan Stanisław Kida – wieloletni pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego na terenie gminy Skoki,
  • Pani Beata Mączyńska – wieloletni pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego, gmina Mieścisko,
  • Pan Stanisław Marek Jóźwiakowski – przedsiębiorca działający na rzecz rolnictwa całego powiatu wągrowieckiego oraz okolicznych powiatów właściciel firmy Jóźwiakowski z Damasławka,
  • Pan Bogdan Błażejwski – przedsiębiorca działający na rzecz rolnictwa całego powiatu wągrowieckiego oraz okolicznych powiatów, prezes firmy KomplexMłyn z Wągrowca,
  • Pan Ryszard Kabaciński – rolnik,
  • Państwo Barbara i Stanisław Belterowie – prowadzący zakład mechaniczno- szlifierski,
  • Pani Justyna Kujawa – kierownik Agencji Restrukturyzacji I Modernizacji Rolnictwa, za indywidualne podejście do petentów,
  • Pani Małgorzata Lempke – przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Morakowie, wypromowała koło na skalę wojewódzką, poprzez działania kulinarne,
  • Pan Janusz Wojtkowiak – wieloletni prezes zarządu Pałuckiego Banku Spółdzielczego w Wągrowcu,

Osoby nieobecne na forum otrzymają medal i podziękowanie w terminie późniejszym.

Na zakończenie Forum Rolniczego głos zabrali:

Kierownik ARiMR Dariusz Eitner, który przybliżył zebranym procedury wysyłanie elektronicznych wniosków oraz zachęcił do korzystanie z takiej formy prowadzenia dokumentacji.

Główny doradca – p.o. koordynator Łukasz Kowalski opowiedział o ubiegłorocznej pracy Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wągrowcu oraz przedstawił plan na rok obecny.

Rada Powiatowa WIR w Wągrowcu dziękuje wszystkim, którzy pomogli w organizacji forum – w szczególności są to: gmina Wągrowiec, Lechpol, Bank BNP PARIBAS, DeVeris, Ecolab, Wędliny Tradycyjne Katarzyna, Łukasz Ciszewscy.

Tekst: Lucyna Zmudzińska – BP WIR Wągrowiec
Zdjęcia: Janusz Patelski

Czytaj także

W przyszłym tygodniu rusza u nas kwalifikacja wojskowa

Redakcja

WAŻNE: Wiemy, gdzie dziś i w najbliższych dniach nie będzie u nas prądu [WYKAZ]

Redakcja

GARNETZ NA PONIEDZIAŁEK, czyli… potrzeba nam dialogu i świeżej krwi w samorządach!

Krzysztof Garnetz