Okno na Wągrowiec
Gorący temat Społeczeństwo Wiadomości Wydarzenia

ROLNICY CHCĄ WYBICIA WSZYSTKICH DZIKÓW W NASZYM REGIONIE. Nawet z udziałem wojska!

To ma ochronić naszą trzodę chlewną przed ASF, czyli afrykańskim pomorem świń.

ASF, czyli afrykański pomór świń jest już w województwie wielkopolskim. Na początku grudnia pierwszy taki przypadek stwierdzono w powiecie wolsztyńskim. Wcześniej w województwie lubuskim (powiat wolsztyński z nim sąsiaduje) odnotowano ponad 20 takich przypadków. Hodowcy trzody chlewnej z naszego powiatu boją się, bo jeśli choroba dotrze do nich, to oznacza konieczność wybicia wszystkich świń i likwidację hodowli.

W ubiegłym tygodniu delegaci Wielkopolskiej Izby Rolniczej z rejonu powiatu wągrowieckiego spotkali się w tej sprawie m.in. z Przemysławem Kurantem z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Wągrowcu.

Rolnicy uważają, że ostatnie 6 lat minęło na nieudolnej walce wszystkich służb z wirusem ASF na terenach wschodnich, a wirus szerzy się w najlepsze. Według nich brak odpowiednich działań skutkować będzie rozpowszechnieniem się choroby na całe województwo, a następnie na cały już kraj. A skutki gospodarcze będą nieodwracalne i długofalowe.

– Trzeba powiedzieć to wprost, jeśli nie stłumimy choroby u podstawy to dalsza walka będzie jak walka z lawą, której przy erupcji wulkanu nie jest w stanie nic zatrzymać – czytamy w liście otwartym rolniczych delegatów.

Rolnicy chcą stanowczych działań i na ręce Powiatowego Lekarza Weterynarii Elżbiety Misiek oraz dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pana Bogdana Fleminga złożyli wniosek o wystosowanie pisma do ich przełożonych o sanitarny odstrzał wszystkich dzików na naszym powiecie, również przy wsparciu wojska.

Sceptycznie do tego pomysłu podchodzi starosta wągrowiecki Tomasz Kranc. Uważa on, że wybicie wszystkich dzików nic nie da. – Dziki na nasz teren przyjdą z innych, ościennych powiatów – uważa starosta i dodaje, że bezskutecznie taką akcję przeprowadzono na Białorusi.

– Żołnierze z ostrą bronią w lesie? Taki brak doświadczenia może się źle skończyć. Nawet śmiercią. Takie przypadki zdarzyły się właśnie na Białorusi – wyjaśnia starosta.

Dodajmy, że według Polskiego Związku Łowieckiego, na terenie naszego powiatu jest około 1150 dzików.   

Afrykański pomór świń – wirusowa, posocznicowa choroba świń o przebiegu ostrym lub przewlekłym. Niegroźna dla człowieka (choć może się on przyczynić do jej przenoszenia), ale zabójcza dla dzików i trzody chlewnej.

Czytaj także

ASF: Bariera zapachowa ma zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby

Redakcja

AFRYKAŃSKI POMÓR ŚWIŃ: Pierwsze ognisko pojawiło się w powiecie wągrowieckim!

Redakcja

Nowy Król Zielonoświątkowy w Wągrowcu

Redakcja